Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нервните клетки - възстановяват ли се или не?

05 ноември 2024, 07:55 часа

Някои хора вярват, че нервните клетки – невроните, не се регенерират, че при тях липсва процес на възстановяване. Но проучване, публикувано от списанието Cell, установи, че невроните се регенерират в зряла възраст и това може да допринесе за правилното функциониране на мозъка. 

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Д-р Сандрин Турет изяснява проблема тук. https://brasil.elpais.com/brasil/2017/11/30/ciencia/1512044344_383640.html

В продължение на десетилетия това било “истина”, приемана априори от всички: хората се раждат с ограничен брой неврони, които се разграждат и никога не се възстановяват. Край. 

Още: Тежкият живот променя мозъка

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Но, все пак, нито една истина не е абсолютна. Науката е доказала, че генерирането на неврони е реалност и в други възрасти и моменти от жизнения цикъл, не само по време на ембрионалната фаза. Това е процесът, известен като неврогенеза при възрастни; мозъкът произвежда нови неврони, които допълват тези, всеки от които е разработен от сливането на спермата и яйцеклетката на родителите. 

Обаче промяната на парадигмата не се ограничава до факта, че тази нова истина вече е доказана. Десетки изследователи са доказали, че диетата, физическите упражнения и дори сексът позволяват насърчаването на неврогенезата и подават ръка на изхабения мозък. Така той остава прилежен, функциониращ – а това е от решаващо значение да живеем по-дълго и по-добре.

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

1400 нови клетки на ден

Това е числото, определено от екип експерти в Медицинския институт Karolisnka в Швеция, които анализирали концентрацията на въглерод 14 в ДНК на неврони, присъстващи в хипокампуса на мъртви хора. С това изследване, публикувано от списание Cell, беше установено, че „невроните също се регенерират по време на зряла възраст и това може да допринесе за правилното функциониране на мозъка.

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Учени откриха нови мозъчни клетки

Но те отиват по-далеч. Авторите казват, че тези нови неврони може да имат фундаментална стойност за бъдещи изследвания, свързани с лечението на невродегенеративни заболявания.

5 навика, които улесняват регенерацията на невроните

Хипокампусът продължава да генерира неврони, които са от съществено значение за процесите на учене и памет през целия живот. Тези процеси могат да бъдат подсилени чрез възприемане на навици за здравословен начин на живот. 

1. Аеробни упражнения

Още: Откриха нервни клетки в мозъка, които могат да спрат всяко движение, дори дишането

Учени от Университета на Ювяскюля, във Финландия, са открили, че това е една от най-подходящите техники за увеличаване на неврогенезата. Бягането или силовите упражнения се оказват подходяща практика, но според някои медици е достатъчно да ходите с добро темпо пет пъти седмично.

2. Храна

Средиземноморската диета и нискокалоричният хранителен режим също са правилно решение. Други изследвания обаче отиват още по-далеч, като говорят за флавоноидите като храни, които насърчават неврогенезата при възрастни. Зеленият чай, лилавото грозде и други продукти, богати на антиокислители, трябва да бъдат включени в обичайното меню заради положителния им ефект в предотвратяване на дегенерацията на клетките.

3. Секс

Проучването, публикувано от Националната медицинска библиотека на САЩ, доказва, че хипокампусът произвежда нови неврони, когато тялото е изложено на редовен секс, като по този начин се подобрява когнитивната функция. 

4. Стресът и безпокойството под контрол

Учени от Университета на Орегон посочват, че медитацията, разбирана като упражнение, което контролира и премахва напрежението, е практика, която предизвиква генерирането на нови неврони в зряла възраст. В заключение: няколко минути спокойствие на ден ще помогнат на мозъка ви в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.

5. Винаги активен ум

Това е може би най-подходящият съвет: „Ученето генерира връзки между различните региони на мозъка и следователно е от основно значение за предотвратяване на неговото влошаване. Не става въпрос само за много четене, но и за поддържане на обичайното социално взаимодействие.

Коя ще е следващата мистерия за разкриване, следващият мит за развенчаване? Но нашите мозъци трябва да бъдат подготвени да разберат всичко, което те самите все още крият.

Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес