Голямо проучване установи, че лошата устна хигиена води до заболяване на венците. Това обаче води до опасни заболявания, включително инсулт и депресия.
А пациентите с пародонтоза (увреждане на тъканите, които заобикалят корена на зъба) имат 37% по-висок риск от развитие на психично заболяване. Учени от университета в Бирмингам съобщават за сериозни последици за здравето, ако миете зъбите си неправилно и не посещавате зъболекаря периодично.
Болести, до които може да доведе лошата устна хигиена
Учените подчертават, че пренебрегването на оралното здраве може да доведе до много по-сериозни проблеми от кариеса.
Те открили, че пациентите с анамнеза за заболяване на венците (предимно гингивит и пародонтит) в началото е по-вероятно да бъдат диагностицирани с едно от заболяванията през следващите 3 години в сравнение с контролите. И така, се оказа, че при пациенти:
· рискът от психични заболявания (тревожност, депресия и сериозни психични разстройства) се увеличава с 37%;
· автоимунни заболявания (артрит и диабет тип 1) с 33%;
· сърдечносъдови заболявания (инсулт и сърдечна недостатъчност) с 18%.
Лошото орално здраве е много често срещано по целия свят. Когато заболяването на устната кухина прогресира, това може да доведе до значително намаляване на качеството на живот,
Въпреки това, малко се знае за връзката между лошото орално здраве и многото хронични заболявания, особено психичното здраве.
Кои са най - честите проблеми със зъбите, които водят до болести?
1. Лоша устна хигиена – в резултат на лошо здраве и ограничена подвижност или умствени ограничения може да е трудно да се извършват дейности, необходими за добра устна хигиена, като миене на зъбите.
2. Болестта на венците е инфекция на тъканите, които поддържат зъбите. Тези заболявания могат да причинят кървене на венците, лош дъх, рецесия на венците и подвижност на зъбите до и включително загуба на зъби. В допълнение, болестта на венците засяга други заболявания като сърдечни заболявания, инсулт и диабет.
3. Кариес – Рискът от кариес (причиняващ „дупки“ в зъбите) нараства в напреднала възраст поради оголване на корените на зъбите поради отдръпване на венците, множество предишни възстановявания, понякога неправилни, и сухота в устата в резултат на медикаменти или след химиотерапия и лъчетерапия.
4. Гъбични заболявания – гъбичните заболявания в устата могат да се появят на всяка възраст, но особено при хора, носещи частични или пълни протези. Дългосрочната употреба на антибиотици или стероиди, диабет, потискане на имунната система, сухота в устата и нездравословна диета увеличават риска от гъбични инфекции в устата.
5. Свързани с протези рани на меките тъкани – Хората, носещи пълни или частични протези, могат да страдат от рани под протезата. В повечето случаи говорим за травматична рана, образувана поради триене на нестабилна протеза.
6. Рак на устната кухина – Възрастните хора (над 60 години) са изложени на повишен риск от развитие на рак на устната кухина и устните. Този риск е по-висок при пушачи, пиячи или хора, които прекарват много време на слънце.