Настоящото горещо лято, което е в разгара си, за пореден път доказа, че животът без климатик може да бъде много труден. Той значително улеснява ежедневието в задушно, горещо помещение, но ако се използва неправилно, може да има отрицателно въздействие върху човешкото здраве.
Още: Какво трябва да знаем за съвместимостта на различните кръвни групи
Още: По колко грама стафиди е полезно да приемаме на ден
Според здравни експерти, при използване на климатик има риск от заразяване с бактериална, гъбична или вирусна инфекция. Рискът се увеличава, ако оборудването не се дезинфекцира и филтърът му не се сменя и почиства. Вътре могат да се “заселят” микроорганизми, които при работа на климатика се разпространяват из цялото помещение и влизат в тялото.
Сред неочевидните заболявания, които могат да се развият при престой при климатик, е например синузитът. Това е възпаление на лигавицата на параназалните синуси и носната кухина, което се причинява от вируси (90-98% от случаите) и бактерии (2-10%). Без лечение синузитът може да се разпространи в очната кухина, ухото и мозъка. Според медиците, патогените на бактериалния менингит (възпаление на мембраните на главния и гръбначния мозък) могат да се предават по въздушно-капков път.
Климатик: Как да се охлаждаме правилно без риска за здравето?
Още: Какво НЕ се прави на Йордановден по традиция
Още: Тази година домът ви ще блести! 5 лесни трика, които ще променят рутината ви
Друго остро инфекциозно заболяване е легионерската болест (легионелоза). Патогенната бактерия живее в прясна вода и често се среща в затворени резервоари и климатични системи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво да внимаваме при почистването на екрана на телевизора?
Също така е важно да се има предвид, че климатикът намалява влажността на въздуха. Лигавицата на носа и дихателните пътища се изсушава, което затруднява защитата на организма от вируси и бактерии. Освен това климатикът обикновено работи в затворен цикъл: свеж въздух не прониква в помещението, което също отслабва имунната система.
Поне веднъж годишно, преди началото на топлия сезон, охладителните системи трябва да бъдат обслужвани. Само специалист ще установи наличието на мухъл и опасни микроорганизми чрез вземане на проби от въздуха или измиване на повърхностите на климатика. Не трябва да включвате климатика през целия ден и да включите прохладата на максимум - оптималното ниво е +21..+23 градуса. Препоръчително е и естественото проветряване на помещението.