Хората понякога допускат грешки, когато приемат болкоуспокояващи, което може да се окаже фатално. За това предупреди руският лекар и телевизионен водещ Александър Мясников в една своя изява.
Той обясни, че хората често приемат нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) без мярка, не мислят за опасностите.
„И тогава започват проблемите - подчертва докторът, - защото спектърът от вредни ефекти е такъв, какъвто вероятно няма нито едно друго лекарство“. Една от тези последици експертът нарича стомашна язва, която може да доведе до обилен кръвоизлив.
„Имахме трагичен случай, при който 40-годишен мъж почина от улцерозно кървене - спомня си лекарят, - защото приемаше големи количества нестероидни противовъзпалителни средства“.
Експертът обяснява, че наред с подобни лекарства е необходимо да се предпази и стомашната лигавица. Освен това, той призовава да се вземат предвид препоръките на производителя на тези лекарствени средства.
По-рано докторът оповести и някои смъртоносни лекарства. Тези медикаменти са най-вредни за здравето на сърцето. Списъкът включва, наред с други неща, най-често срещаните видове лечебни препарати.
Основните лекарства за химиотерапия са сред най-кардиотоксичните, каза той. „Тоест, ние даваме лекарството, осъзнавайки, че увреждаме сърцето. Ние даваме на тези пациенти, незабавно изпращайки ги за наблюдение от кардиолог. Знаем, че 70% от тези странични ефекти ще бъдат върху сърцето. Но трябва да спасяваме животи", обяснява Мясников.
В допълнение нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) като ибупрофен, диклофенак и индометацин са изключително вредни за сърцето, ако се използват неправилно. Такива лекарства водят до повишаване на кръвното налягане и могат да провокират сърдечен удар или съдови кризи, казва лекарят в интервю. Той подчертва, че при сърдечна недостатъчност тези лекарства са противопоказани. От всички лекарства, които се продават свободно в аптеките, нестероидните противовъзпалителни средства са най-опасни за сърцето. „Не знаем колко хора убиват“, казва докторът.
Освен това антибиотиците могат да причинят аритмии. А дигоксин, който се използва за лечение на сърдечна недостатъчност и предсърдно мъждене, може да доведе до смъртоносни аритмии при предозиране.
Дългосрочната употреба на лекарства за киселини води до нарушено усвояване на магнезий, което от своя страна понижава нивото на калций и калий в организма. Заради това се увеличава рискът от анемия и инфаркт, допълва Мясников. Също така, в списъка на потенциално опасните лекарства влизат диуретиците, вазоконстриктори, бета-блокери и лаксативи.