Виното, което преди се е консумирало предимно при специални поводи и носело в себе си идеята за елегантност и суета, сега е станало популярно удоволствие в живота на много хора! Поради тази причина от само себе си възниква проблемът: а как да пием виното? Тоест: с каква храна да подсилим вкуса му? Още по-иначе казано: с какво мезе?
Вярно е, че на много хора подобни теоретизации им изглеждат само излишни усложнения. Но, така или иначе, вината са различни, съответно и храните или мезетата, които ги придружават, влизат в най-разнообразни съчетания с тях. От само себе си се подразбира, че някои от тези комбинации са удачни, други са великолепни, а трети и четвърти – не особено. За щастие, миналото е наместило по най-подходящия начин тези съчетания и традицията е показала как най-добре да хармонизираме вината и мезетата!
Кои са истинските български мезета - не ги пропускайте на трапезата!
Българската традиция е червеното вино да се пие с плътни, „вълчи“ мезета – луканки, суджуци, пържоли, ребърца, котлети, кюфтета, карначета и все от този род. Разбира се, има значение какво по-точно е виното. Например, кабернето совиньон е универсално в това отношение – печено свинско, говеждо, агнешко; също с италианска паста и различни червени сосове; даже някои го препоръчват с чер шоколад. Мерлото – с печени птици, със западни сирена (от типа на нашенския кашкавал). Маврудът е специализиран по агнешките пържоли, и т. н.
Западната традиция да се пие червено вино с различни сирена от типа на кашкавала очевидно все още среща неразбиране у нас – но, така или иначе, си пробива път. И го пробива напълно заслужено, между другото, понеже така разнообразява българската трапеза с нови вкусове, които си струва да бъдат опитани. Но, също както при месото, и различните видове сирене се съчетават най-добре с подходящите сортове вино, които трябва да бъдат старателно подбрани.
Най-лесният начин да си направим сами перфектното домашно мезе
Например, сирената от типа „бри“ и „чедър“, които са носители на по-наситен, интензивен вкус, се комбинират много добре с по-леки червени вина; докато „горгонзола“ и „рокфор“ изискват пенливо червено вино.
Една от най-симпатичните южняшки традиции в това отношение е използването на дъска за рязане (тáбула) като поднос за винени мезета. В Португалия, Испания, Франция, Италия е нещо обикновено и традиционно върху дъска за рязане да се сервират презунто (прошуто), сирене, наденици, салами, суджуци, дори препечен хляб.
Като стана дума за препечени филийки, няма как да пропуснем брускетите, които са чудесен избор за червено вино!
Смокини, фъстъци и сини сливи, както и черните стафиди, са чудесни варианти за съчетаване със сладките червени вина от типа „порто“ (портвайн). Впрочем, на вниманието на дамите: вината „порто“ се колебаят на границата между вино и ликьор, което несъмнено може да се окаже приятна изненада!
Две лесни рецепти за любими български мезета, които да приготвим у дома
При цялото разнообразие на съчетание между вина и мезета от само себе изниква и въпросът за тяхното хармонизиране. Без такава хармония очевидно не може пълноценно да се насладите нито на вкуса на напитката, нито на този на мезетата. Много пъти в резултат на неправилно съчетаване на вкусовете, в зависимост от храната, която консумираме, накрая мезетата „изтриват“ вкуса на напитката и обратно.
Очевидно няма смисъл да притежаваме познания за вината, да знаем кои харесваме, да се охарчим за една бутилка - и накрая да обезсмислим всичките си знания, вкусове и похарчени пари, като нарушим хармонията между вино и мезе. А именно с тази хармония гарантирате максимално качество на вкусовете им.
Ако, например, пиете по-тежко вино с по-леки мезета, в крайна сметка ще потиснете вкуса на разядките. А мазните храни се комбинират с по-силна и кисела напитка. Така хармонизацията може да балансира вкусовете и ястието влиза в неповторима симфония с червеното вино!