Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не правете това със сирената, разваля им се вкуса

11 септември 2022, 18:44 часа

Сирената в древното скотовъдство са се използвали като средство за удължаване годността на прясното мляко. Но в наши дни те са се превърнали в един от най-любимите продукти в света. Срещат се най-разнообразни видове сирена и в отделните страни има различни традиционни сирена спрямо културата на създаването им. Ако все още не сте достатъчно информирани за сирената и как е най-добре да се консумират, съхраняват, кобинират - тази статия е точно за вас! 

Полутвърдо сирене: 6-те сирена, които непременно да опитате

Как максимално да се възползваме от вкуса на сиренето?

Сиренето се създава благодарение на живи бактерии и е много важно как ще го съхраняваме, за да задържим неговия уникален вкус и годност. Ето няколко полезни съвета от нас:

Съхранявайте го в специална хартия

Сиренето е “дом” за гъбички и млечнокисели бактерии, които са се появили от протеините и мазнините от млякото, с което се прави самият продукт. Бактериите имат нужда от кислород, а при затварянето на сиренето в пластмасова кутия, ние органичаваме достъпа им до такъв. В резултат на това често сиренето ни може да има неприятен и тежък аромат, по-ниско качество на вкуса и консистенцията, както и по-малко наличие на полезни вещества в него. 

Ако използвате пък найлонова торбичка или опаковката, сиренето ще стане по-лигаво, в найлонката ще се кондензира и се създава благоприятна среда за размножаване на патогенни микроорганизми. Не можем обаче да го оставим и без никаква опаковка. Какво се прави в такъв случай?

На пазара вече има специална хартия за сирене, която задържа влагата в продукта, но и позволява на въздуха да достига до сиренето. Ако не откривате такава хартия, алтернативни варианти са восъчната или пергаментът.

Твърдото сирене: 5 сирена, които да опитате

Не го консумирайте директно от хладилника

За да усетите и да се насладите на истинския вкус на едно сирене, то трябва да бъде на стайна температура. Затова известно време преди да го консумирате, извадете сиренето от хладилника, докато възвърне вкусовите си качества. Например за меките сирена са ви необходими около 20 минути, а за по-твърдите - над половин час до 40 мин. 

С кои храни може да се консумира?

Тъй като има най-различни видове, някои от тях се комбинират отлично с плодове - например повечето френски сирена, както и с маслини, мед, вино, ядки и т.н. Най-напред обаче е добре да вкусите сиренето отделно, за да усетите истинския му вкус - дъвчете бавно и старателно, за да преминете през качествата му - обикновено първо се усеща солеността, след това в зависимост от сиренето - сладост, киселинност или горчивина.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес