Съществува пагубно схващане, че всеки хранителен продукт трябва да се измие. Tова не е вярно и измиването на определени храни може да причини повече вреда, отколкото реална полза. Разберете кои продукти не трябва да се мият.
1. Риба
Измиването на сурова риба под течаща вода няма да премахне микробите. Напротив, течността лесно ще се утаи върху вашите дрехи, кухненски мебели или други продукти, които са около мивката. След като извадите рибите от хладилника или фризера, те трябва незабавно да бъдат подложени на термична обработка.
2. Месо
Както в случая с рибата, месото не трябва да се мие (дори преди замразяване). Водата не убива бактериите, а е среда за тях и кара птиците или свинското месо да се развалят бързо. Микробите умират само когато са изложени на високи температури.
3. Яйца
Не мием яйцата след покупка, а само непосредствено преди консумация. Измийте ги с гореща вода и капка течност за миене. Тогава можете да сте сигурни, че всички бактерии от салмонела ще умрат.
Европейският съюз забранява на производителите на яйца да мият стоките си. Това със сигурност не е случайно. Черупката е покрита с естествен защитен слой (муциново покритие), което предотвратява навлизането на микроорганизми вътре в яйцата и ги запазва свежи за по-дълго. Ето защо по покритието им често можете да намерите пилешки пера или други малки примеси.
4. Кисело зеле
Има и рецепти, които съветват да изплакнете киселото зеле, преди да направите някакво ястие с него като например зелева чорба. Това е голяма грешка, защото тогава лишаваме зелето от млечнокисели бактерии, които подпомагат правилното функциониране на червата. Всъщност това са едни от най-полезните му съставки, така че не бива да ги отмивате.
5. Мариновани краставици
Има хора, които след като извадят краставица от буркан, премахват бялото покритие от повърхността й. Някой го правят с помощта на вожче или салфетка, а други направо ги мият. Този повърхностен слой обаче е изграден от млечнокисели бактерии, както в случая с киселото зеле. Те укрепват имунната ни система.
6. Гъби
Отстранете пясъка, почвата, боровите иглички и другите полепи с нож или четка. Като алтернатива, гъбите могат да бъдат поставени под водата, но за кратко. Продължителното накисване ще ги накара да абсорбират много вода, да загубят вкуса си и да променят структурата си.
7. Макаронени изделия
Измиването на суровата паста я лишава от нишесте, което я прави леко лепкава и не се смесва добре със сосове. Освен това, миенето я прави по-малко вкусно.