С пълно право за най-висока пирамида в целия свят се счита пирамидата на фараона Хеопс, която се намира близо до египетската столица Кайро и се издига на 140 метра.
Но най-висока все още не означава най-голяма. Тя не е най-обемната, въпреки рекордната си височина - тази титла принадлежи на Голямата пирамида на Чолула, намираща се в Мексико. С височина от 66 метра тази конструкция има размери в основата си 450 на 450 метра (размерите на Хеопсовата са 230 на 230).
Голямата пирамида в съвременния град Чолула де Ривадавия се намира в мексиканския щат Пуебла, на около 100 километра от летището на столицата - града Мексико. Построена е между ІІІ-ти и VІІІ-ми век пр. Хр. Била използвана за религиозни цели и там често са правени жертвоприношения. Не се знае названието на племето, което я построило; след ХІІ в. била последователно използвана от толтеките и ацтеките.
На колко години е най-старата пирамида в света?
Пирамидата при древния индиански град Чолула била строена няколко века и е посветена на пернато божество - което по-късно при ацтеките получило името Кетцалкоатъл. Тя действително е значително по-ниска от пирамидата на Хеопс, но затова пък почти двойно по-голяма по обем - 4,45 милиона куб. м срещу 2,5 милиона. Вътре в конструкцията са направени стотици различни тунели. Около пирамидата живеели до 100 хиляди души, защото градът Чолула бил един от най-големите в целия древен свят.
Как пирамидата се оказала под земята?
В ХІІ век, когато в близост до пирамидата се заселили толтеките, религиозният смисъл се запазил само в храма на върха й. Долната част на пирамидата била скрита под пластове земя. Учените засега само гадаят какво е довело до такова положение. Може би структурата постепенно изчезнала под земята поради обстоятелството, че вече никой не я ползвал. Съществува и версия, че долната част на пирамидата затънала под слоеве земя по време на природно бедствие от рода на наводнение или изригване на вулкан. Възможно е местните жители сами да са покрили пирамидата с пръст, за да бъде скрита от нашественици.
Ако последната хипотеза е вярна, жителите на Чолула се били справили отлично. През октомври 1519 г. прочутият испански конкистадор Ернан Кортес превзема града. Много от по-малките пирамиди били разграбени. След завладяването на Чолула испанците започнали да строят свои църкви. Една от тях, „Нуестра Сеньора де лос Ремедиос“, била издигната точно на върха на Голямата пирамида. Но завоевателите нямали представа какво се намира под главната им църква.
Ала пирамидата не останала скрита за дълго време. През 1535 г. свещеникът Торибио де Бенавенте Мотолиния („мотолиния“ на езика на ацтеките означава „беден“) забелязал нейните каменни части. Обаче, поради наличието на християнския храм на върха, пирамидата останала дълго време недокосната. Но в началото на ХІХ век немският изследовател Александър фон Хумболт започнал археологически разкопки. Той оценил конструкцията като „най-великият, най-старият и най-забележителният от всички пирамидални обекти“.
Докъм 70-те години на ХХ век изследователите успели да прокопаят проучвателни тунели, дълги общо 8 километра. Било открито, че за строителството са използвани глинени тухли, които са подходящо устойчиви в мексиканския климат. Дълбоко в пирамидата била открита изкуствена пещера, може би смятана от ацтеките за вход в подземния свят. При едно посещение археолозите успели да намерят картина, изобразяваща подобие на насекомо. Според археолога Джефри Маккафърти древният художник е възможно да е нарисувал пеперуда в процес на преобразяване. В пирамидата било открито място с човешки черепи, покрити с гипс.
В момента пирамидата на Чолула е популярен туристически обект. Едновременно с това археолозите се надяват да научат много интересни факти. Като се знае, че в пирамидата са извършвани жертвоприношения, при които са избити много хора, тя очевидно има жестока и кървава история.