Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не е само въздухът: Ето защо планинарите живеят по-дълго

17 ноември 2024, 18:00 часа

Учените са установили, че планинските жители са по-способни да се адаптират към различните условия на околната среда и сърцата им са в състояние да издържат на по-големи натоварвания.

Човек, който цял живот е живял в равнината и попаднал в планината, ще се почувства неудобно. На високо съдържанието на кислород е по-ниско и въздухът е толкова разреден, че дори малка физическа активност е трудна.

Обитателите на планините обаче се чувстват страхотно. И, както показва статистиката, сред тях има много повече столетници. 

Още: Как е името на най-високия връх в Алпите?

 

Каква е причината?

Учени от Университета на Небраска-Линкълн (САЩ) решили да научат повече за характеристиките на тялото на планинските жители и способността му да се адаптира към различни условия. Изследователите се интересували от живота на еленските хамстери, гризачи, често срещани в Северна и Централна Америка.

Тези животни имат най-широката гама от местообитания от всички континентални бозайници. Те живеят както в равнините на Небраска, така и по върховете на най-високите върхове на Скалистите планини и планинските вериги Сиера Невада. Но ще успеят ли обитателите на равнините от същия вид бързо да се адаптират към живота на високо?

Още: Как се казва най-високата планина в Африка?

За да тестват това, учените взели планински гризачи и техните роднини от низините и симулирали изкачване за тях до надморска височина от 6000 метра. След седем седмици хамстерите достигнали симулирания пик. И учените наблюдавали как животните реагират на студов стрес с постепенно намаляване на нивата на кислород и как се променя тяхната термогенеза, процесът на производство на топлина в тялото.

Експериментът показва, че жителите на равнините нямат способността да се адаптират към хипоксия - условия на ниско съдържание на кислород. Предимството на планинския карибу стана особено ясно на симулираната надморска височина от 4000 метра.

Когато нивата на кислород спаднали, те успели да регулират телесната си температура по-добре от своите братовчеди в равнината, благодарение на по-ефективното дишане и по-ефективното пренасяне на кислород в тялото.

Освен това, планинските гризачи се чувствали добре на върха на планината, въпреки че в реалния живот не се изкачват до такива височини.

Още: Мистериозни факти за планината Кайлаш - пази генофонда на човечеството

Крайната надморска височина от 6000 метра далеч надвишава максимално постижимите височини в рамките на обхвата на вида.

Освен това се оказва, че обитателите на планината имат генетично предимство, което помага за потискане на удебеляването на дясната камера на сърцето - симптом на белодробна хипертония (високо налягане в белите дробове). Това заболяване е често срещано сред равнинните бозайници, които трябва да се адаптират към хипоксични условия.

Резултатите показват, че хората, живеещи в планини и низини, нямат обща способност да се адаптират към променящите се условия на околната среда. Вероятно гризачите, живеещи на голяма надморска височина, са развили начини да се аклиматизират към условия с ниско съдържание на кислород.

Според учените, еволюционните промени спомагат за създаването на гъвкавост към промените в околната среда. И тази функция влияе върху способността за оцеляване в различни условия.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес