Септември е и ароматът на печени чушки събужда апетита ти и ти напомня, че е време за приготвяне на зимнина. Затварянето на вкусотии в бурканче е стара родна традиция, която има и чисто икономически ползи и си заслужава да напълните фризера и долапите с нещо вкусно за снежните месеци. Ако сте ангажирани и времето ви притиска, може да не се оправдавате с липса на време и да приготвите вкусотиите много по-бързо и лесно, отколкото предполагате, с хитри идеи. Една от тайните, които ще ви развенчаем, е как да изпечете патладжан в чушкопек. Патладжанът е традиционен за кухнята на Балканите, Северна Африка и Близкия изток и рядко се среща в тази на други народи. А печеният патладжан е не само вкусен, но и много полезен, така че си заслужава да запретнете ръкави.
Цяла зима ще имате пресен патладжан, ако направите това
Патладжан в чушкопек – възможно ли е?
Полезният домакински помощник – чушопекът – е не само за чушките, дали името му, но може и да го използвате за печене на патладжани, ако закупите уреда умно и с мисъл за големината на зеленчуците ви. На пазара са налични уреди, които предоставят място за печене на повече чушки едновременно. Гнездата подлежат както на разделяне, така и на премахване на преградите и събирането им в едно цяло. Името този уред ще смести големите ви зеленчуци, каквито са патладжаните, и ще ви позволи лесно и бързо за изпечете патладжан в чушкопек. Тайна магия няма, просто следва да подновите уреда си с троен, който ще ви позволи и по-бързо да изпечете чушките, тъй като ще слагате по 3 в уреда вместо една по една. Тройният чушкопек е удачен за всякакви по-големи зеленчуци, не само за патладжаните, така че инвестицията определено си струва.
Топ трик за премахване на горчивината на патладжана само за 15 минути
Защо да изпечем патладжни в чушкопек?
Ако се чудите защо просто да не използвате фурната или опцията ѝ грил, за да изпечете патладжаните, предизвикваме ви да жертвате няколко, приготвяйки ги на фурна, и да сравните аромата и вкуса им с тези от чушкопек. Разликата е осезаема. Патладжаните се нуждаят от пряка и силна топлина, каквато дори 250 или 300 градуса на фурната не осигуряват. На практика те се сваряват във фурната ви в собствения си сос, а не се пекат. От това губят и качествата им, и вкусът, и ароматът им. Ето защо горещо препоръчваме да използвате чушкпоек или ако имате подобна възможност – на скара с открит огън. Котлонът също е вариант, но от старите, както и имайте предвид, че оставя много за чистене след употребата му за печене на чушки или патладжани. Чушкопекът, като уред, специално създаден за целта, е много по-лесен и удобен за употреба и е подходящ и за домакините, които ще приготвят зимнина не на село и двора, а в малката панелка в града след уморителен ден в офиса.