Ихтиман е град с древна история, чиито първи заселници ни пренасят назад във времето преди Христа, когато земите в околностите на днешния Ихтиман били населявани от тракийското племе беси. Истинската история на град Ихтиман обаче започва векове по-късно – 1 век сл.Хр. със създаването на претория или таберна – крайпътна станция поставила началото на днешния град, носеща името Хелице.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Защо е създадена крайпътна станция, поставила началото на Ихтиман?
Разположението на бъдещия града – върху земи на път от ключово значение, а именно Виа Милитарис към Константинопол, поражда необходимостта от изграждане на станция, която да охранява пътя. Станцията е била римска, но по-късно и българите се включват в охраняването ѝ, като техните усилия са изместени леко встрани – към Траянова врата.
Дръстър е старото име на кой български град?
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
История на името на град Ихтиман
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Старото име на град Ихтиман неизменно и тясно е свързано с изградената охранителна станция. Нарекли Ихтиман Стипон, защото stipator означава „каравана“, „охрана“. Това старо име на Ихтиман е красноречиво доказателство, че градът е кръстен първоначално на създадената там охранителна станция.
Задълбочени изследвания за произхода на съвременното име на Ихтиман липсват. Счита се, че името е от турски произход. Тъй като обаче историческите извори са бедни, липсващи или откъслечни, тяхната роля се иззема от легендите, една от които обяснява историята на името на Ихтиман с гъста мъгла, покрила града по време на превземането му и с думите на турския паша „Их туман“ – „Брей, че мъгла“.
Други данни, факти и легенди, свързани с произхода и историята на името на Ихтиман и сочещи го като турски, го свързват с:
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
- Лала Шахин Паша, превзел града без война и турските думи ахид и еман,
- турската дума ihtimam, която в превод ще рече „усилие“, „грижа“.
Знаете ли какво е старото име на Девин?
Възможен ли е български произход на името на Ихтиман?
Историята на името на Ихтиман съдържа множество догадки, предположения и остава недоказана. Освен възможностите за произход на името от турски език се оказва, че Ихтиман може да е съвсем българско име и да е произлязло от нашите обичаи и традиции, от нашите велики българи. Празникът Петльов ден, който е типично роден обичай, се е наричал още Ихтим, Ихтима, което е изключително близко до името Ихтиман. Нещо повече - това също е и празникът за почитане на патриарх Евтимий (Евтим → Ивтим → Ихтим → Ихтима). Липсата на ясни и категорични доказателства дава поле за различни интерпретации, легенди, обяснения и догадки за произхода и историята на името на град Ихтиман и до откриването на такива може да изберете историята за произхода, която най-много ви допада, или просто да се наслаждавате на късчетата жива история, останали в Ихтиман – града в мъглата, полегнал в Ихтиманската котловина, заградена от Ихтиманска Средна гора.