Ако се чувствате уморени, изтощени или сънливи и при извършване на ежедневните си дейности забележите, че трябва да инвестирате много повече енергия от обикновено, това е нормално поради промяната в сезонността. Това са симптоми на добре познатата пролетна умора.
Предлагаме ви 8 съвета, които могат да бъдат много полезни както ако искате да предотвратите тази пролетна умора, така и ако искате да се преборите с нея.
1. Спазвайте балансирана диета
Диетата трябва да бъде балансирана, достатъчна и разнообразна. Важно е нашата диета да ни осигурява цялата енергия, хранителни и нехранителни вещества (като фибри), от които тялото ни се нуждае.
Препоръчва се диета:
- На базата на растителни храни. Препоръчително е да ядете 5 порции плодове и зеленчуци, както варени, така и сурови (например под формата на салата) и да са разнообразни.
- Достатъчно въглехидрати (важно е да имате енергия през деня) и протеини (необходими за синтеза и правилното функциониране на хормоните).
- С добре разпределени сложни въглехидрати (например пълнозърнести храни) през целия ден, така че те да ни осигуряват постепенно енергия и да избягват покачванията и спадовете на кръвната захар, които нарушават хормоналния ни баланс.
- Здравословни мазнини, тъй като те съдържат мастноразтворими витамини и също така са необходими за синтеза на хормони и правилното функциониране на клетките.
2. Хидратирайте добре
Трябва да имаме предвид, че когато температурите се повишат, може да губим повече вода от обикновено чрез потта.
Ако се чувствате уморени, вместо да пиете кафе, чай или друг стимулант, препоръчваме да пиете вода. Това ще ви помогне да се почувствате по-добре по по-здравословен начин.
3. Избягвайте токсичните навици
Не пушете и не пийте алкохолни напитки. Това е основен съвет за здравословен начин на живот, но когато се чувстваме уморени, тези навици влошават симптомите.
4. Контролирайте приема на стимуланти
Въпреки, че може да изглежда против логиката, за да се борим с пролетната умора и да подобрим адаптацията към сезонните промени, се препоръчва да се избягват такива добавки или напитки. Тези вещества могат да прекарат много часове (около 10) в циркулация в кръвта ни, което прави още по-трудно заспиването през нощта и следователно, засилвайки умората през деня,
5. Създайте и спазвайте график за хранене
Ако въз основа на апетита и графиците си определим времето, в което е добре да се храним, така че да не гладуваме много часове, това ще ни помогне да имаме енергия по-продължително през целия ден и да не се чувстваме уморени или отпаднали.
6. Упражнявайте се умерено
Упражнението е от съществено значение за справяне с пролетния синдром. Препоръчително е да извършвате от половин час до един час умерени ежедневни упражнения, за да тонизирате тялото, да го активирате и да намалите апатията или липсата на енергия.
7. Погрижете се съня
Препоръчително е да си почивате възможно най-добре и да спите 8 часа на ден. За да постигнете това, препоръчваме да установите добра рутина преди лягане:
- Определете точно време за лягане.
- Вечеряйте поне един час преди това.
8. Не забравяй себе си
Отделете време за себе си, за да правите неща, които ви карат да се наслаждавате и да се чувствате добре.