Ястията с яйца изглеждат достатъчно елементарни, но външният вид може да бъде измамен. Всъщност те могат да бъдат особено деликатни за приготвяне.
Още: Защо в римските цифри няма числото 0?
Още: Борите се с подуване или махмурлук? Диетолози разкриват топ храните, които ще ви спасят
Ако някога сте загорили пърженото яйце, не сте единствените. Има много тънка граница между нежен, непрозрачен яйчен белтък и гумен белтък с неапетитно хрупкави краища, както загоряло дъно. Да не говорим за трудността при постигането на правилната консистенция на жълтъка. Не само температурата на тигана е важна, въпреки че и това е важно, но и температурата на самите яйца.
Ако приемем, че държите яйцата си в хладилника и ги готвите веднага щом ги извадите, всичко е срещу вас, преди дори да счупите първото яйце. Тайната да спрете да препичате яйцата е да спрете да ги пържите, когато са студени. Вместо това трябва да ги оставите да се затоплят до стайна температура, преди да започнете да ги готвите.
Още: По колко яйца е подходящо да се ядат за закуска
Още: Тайната на дълголетието: Монасите от Тибет не започват деня без тези 3 сутрешни ритуала
Още: Кои са най-красивите планински градове през зимата у нас
Какво е толкова специалното на яйцата със стайна температура?
Когато пържите яйце, вие се стремите да постигнете идеалната текстура и готовност на белтъка и жълтъка едновременно. Превареното пържено яйце има гумен и видимо прегорял белтък и жълтък, който е твърде стегнат, за да достави тази задоволителна течливост, когато се пробие.
Още: Как най-бързо да размразим тесто?
Още: Колко време е необходимо да се кисне бобът преди готвене?
Тъй като белтъците имат повече протеини и по-високо съдържание на вода от жълтъците, които са по-плътни и мазни, белтъците се готвят по-бързо.
Още: По колко варени яйца може да се ядат на ден?
Още: Сутрешната рутина, която може да ви осигури живот до 100 години
Още: Каква е причината някои кучета да вият през нощта?
Когато пържите яйце, което току-що е излязло от хладилника, по-ниската температура изостря проблема и белтъкът се стяга по-бързо от жълтъка. Студеният белтък може да се изпари, когато се счупи в горещ тиган, което кара белтъка да се сготви дори по-бързо от обикновено, без да оставя на жълтъка достатъчно време, за да се стегне до идеалната си готовност. Въпреки че пърженето на яйца на слаб до среден огън може да помогне, главният готвач Робърт Ървайн съветва да оставите яйцата - и всички съставки като цяло - да достигнат стайна температура преди готвене. Това ще ви помогне да избегнете спадане на температурата на тигана (когато се добави студено яйце) и в крайна сметка да постигнете равномерно готвене.
Бързо довеждане на яйцата до стайна температура
В зависимост от това колко време имате, има два метода, които можете да използвате, за да накарате яйцата си да достигнат стайна температура. Ако няма да бързате да излезете скоро, можете да извадите яйцата си от хладилника по-малко от час преди пържене. Имайте предвид, че не трябва да ги оставяте навън за повече от два часа. Поставете яйцата, които планирате да готвите върху кърпа. След около 30 минути трябва да са готови за начупване в тиган. Ако нямате време, внимателно поставете яйцата си в купа с топла (не гореща) вода. Оставете ги да престоят напълно потопени за 10–15 минути. След като яйцата са със същата температура като водата, е време да започнем да ги пържим.
Още: Това са най-вкусните бъркани яйца – няма как да сбъркате с тях