Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Направете това, ако разтегнете връзки или изкълчите ръката

02 май 2024, 18:16 часа

Ще ви разкажем за симптомите и правилата за оказване на първа помощ.

Нараняванията винаги са неприятни. Но е особено неприятно, когато е наранена ръката. Без работещ крайник е проблематично да се живее пълноценно. Затова е важно да знаете какво да правите при разтягане на връзки на ръката и как да се върнете пълноценно към живота възможно най-скоро, без да изпитвате болезнени усещания.

Симптоми на изкълчена ръка

За съжаление е много лесно да се получи тази травма в ежедневието. Достатъчно е едно злополучно падане или удар. Често то е съпроводено и с изкълчвания. Сериозните изкълчвания за щастие стават по-трудно: за целта трябва многократно да надвишавате собствените си физически възможности.

Изкълчването на ръката е много лесно да се различи от обичайната болка в мускулите след физическа активност.

Симптоми на разтежение:

- Силни усещания за болка на мястото на нараняването.

- Невъзможност или силно ограничаване на движенията на наранената ръка.

- Подуване.

- Възможно е да се появи хематом вследствие на увреждане на връзките и мускулите.

- Възпалението се среща много рядко.

Важно е да се реагира незабавно на нараняването и да се лекува навреме.

Ако симптомите са достатъчно остри, появи се голям хематом, а още повече ако се развие възпаление, самолечението е недопустимо. Необходимо е да посетите травматолог, за да се изключи счупване, разкъсване на сухожилие/мускул или изкълчване и да се назначи адекватно лечение.

Лакътят ви пука? Ето 7 възможни причини за това

Изкълчена ръка: какво да направите, за да облекчите състоянието

При такова нараняване трябва незабавно да се окаже първа помощ. Това включва:

- поставяне на плътна превръзка на ръката, ставата и предмишницата. Използвайте еластична превръзка. Носете я в продължение на една седмица;

- охлаждане на нараненото място. Най-добре е да използвате специални медицински компреси. Но ако нямате такава възможност, лед или замразено месо ще свършат работа. Основното нещо - без пряк контакт с тялото. Можете да използвате студено в продължение на не повече от 12 часа;

- обездвижване на ръката. Направете превръзка, както при счупване, и не движете пострадалия крайник.

Ако не е възможно да се движи ръката, това е възможен симптом за счупване на лъчевата кост или разкъсване на сухожилие. Важно е незабавно да се обърнете към травматолог за рентгеново изследване, за да се определи причината за неподвижността на ръката.

Имате ли счупена кост? 4 признака, че това може да е така

Разтягането на ръката може да се излекува по-бързо, ако използвате специални загряващи мехлеми. Те ще ускорят процеса на възстановяване. Болковият синдром се облекчава с болкоуспокояващи, също под формата на мехлеми. Специалните загряващи компреси също помагат добре. Те подобряват кръвообращението и регенерацията на тъканите.

Важно е да освободите увредения крайник от натоварвания поне 2 седмици след свалянето на превръзката.

Често навяхването се бърка с изкълчването. За да се избегне това, травматологът Артур Фомичев разказа за основните симптоми на увреждането.

- За разлика от фрактурата, изкълчването не нарушава целостта на костите. Изкълчването се случва в ставите и се нарушава основното положение на костите една спрямо друга. Много често изкълчванията се възстановяват сами, дори незабелязано от пациента.

Основните симптоми са нарушено движение в изкълчената става, болка, обикновено постоянна и по-често тъпа, видима деформация (например при предно изкълчване на рамото главата на раменната кост може да се усети и визуално да се идентифицира под кожата и т.н.).

Не е препоръчително да се опитвате сами да репозиционирате изкълчването! Необходимо е да фиксирате изкълчената става в това положение и да извикате линейка или да отидете в най-близкия медицински център при ортопед-травматолог.

Много е важно да фиксирате изкълчената става (гипс, превръзка или ортеза), след като тя е била репозиционирана, за да се избегне бъдеща операция.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес