Почистването на дома едва ли е най-приятната дейност, която извършвате през деня, само че няколко минути, отделени за унищожаване на микробите, са ключът към това да пазите здравето на семейството си.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Честото почистване с помощта на специален почистващ препарат или на сапун и вода почиства повърхностите от замърсявания (като стени, подове, прозорци и килими).
Освен замърсяванията, с поддържанетио на хигиена се премахват и микроби. Някои повърхности и предмети се почистват, за да бъдат отстранени замърсяванията и после се дезинфекцират (например бани , плочки, съдове, плотове, играчки, сребърни прибори и др).
Някои повърхности и елементи изискват допълнителна стъпка на дезинфекциране след почистване с цел да успеят да унищожат микробите по повърхността (като плотове, играчки и мивки).
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Много хора започват да ползват естествени домакински почистващи препарати. Тази тенденция е много добра - такива мерки са не само природосъобразни, а и далеч по-безопасни за здравето ни и ... също така излизат много по-малко от складовите продукти. Доста е лесно сами да си направите прах за пране, препарат за почистване на под или такъв за почистване на банята.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Ето идеи как да го направите!
1. Прах за пране
- половин чаша калцинирана сода
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
- чаша настърган сапун
- половин чаша боракс
- няколко капки /с аромат по избор/ етерично масло
Сложете всички съставки в буркана, след което го затворете и го разклатете добре, за да се смеси всичко. Прахта, приготвена по този начин, може да съхранявате за срок до един месец. Около 60 мл е разходът за едно пране. Тези, които страдат от алергии се налага да се откажат или да сведат до абсолютен минимум количеството добавено етерично масло. Когато перете бели дрехи, с цел допълнително избелване, можете първо да ги накиснете във вода с лимонов сок (достатъчни са 50 мл лимонов сок за 2 литра вода) и да ги изсушите на слънце след пране.
2. Почистващ препарат за тоалетна
- 12 капки масло от чаено дърво
- 60 мл оцет
- сода за хляб
Размесете оцета и маслото от чаено дърво в спрей бутилка. Напръскайте тоалетната чиния и помещението с приготвената смес и след това поръсете със сода бикарбонат. Напръскайте отново. Когато спре да се появява пяна в тоалетната, почистете с помощта на четка. Този продукт е за еднократна употреба, не се съхранява.
3. Спрей за почистване на огледала и прозорци
- 1 чаша вода
- 1 чаша оцет
- високоустойчив алкохол - няколко супени лъжици
Изсипете смесените съставки в спрей бутилка. Затворете я и я разклатете, за да смесите всичко добре. Напръскайте огледалото или стъклото и избършете след това с микрофибърна кърпа или с вестник. Сместа може да се съхранява около месец.
4. Течност за почистване на подове
- 1 чаша спирт
- 5 литра топла вода
- няколко капки етерично масло (антибактериално масло от чаено дърво е много подходящо за употреба в банята)
Смесете съставките в една кофа. Изчистете пода с моп или с кърпа. Продуктът е за еднократна употреба.