Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наказание и манипулация: Безвреден навик, който разрушава брака

12 ноември 2024, 21:00 часа

Конфликтите са неизбежна и напълно естествена част от всяка връзка. Но точно как се държите в разгара на скандала определя колко силна ще бъде вашата връзка.

Още: Десетки улици и населени места в чужбина носят името на този български град - ето защо

Още: Тази пилешка супа е най-добрата превенция против грип

Понякога изглежда, че е по-добре да дадете почивка на себе си и на партньора си, за да се охладят емоциите ви и да не изпадате в безсмислени и обидни тиради. И понякога такива паузи се проточват, превръщайки се в часове или дори дни на игра на мълчание.

Психолозите смятат, че подобна стратегия може да бъде изключително разрушителна за връзката ви.

Още: Вече е ясно защо всезнайковците си мислят, че знаят всичко

Още: Топ 20 цитата от български филми, които са актуални и до днес

Още: Махнете ги веднага: 4 растения, които привличат хаос и нещастие в дома

 

Винаги е по-добре да предупредиш

Както отбелязва семейният психолог Апарна Сагарам, в някои случаи мълчанието е естествена реакция на спор или кавга. Може да се страхувате да изразите истинските си чувства и затова да се затворите.

Още: Как точно се прави чай от карамфил

Още: Как трябва да се пере вълна в пералнята?

В някои случаи хората мълчат след конфликт, просто защото не могат да намерят правилните думи. И понякога обективно разбирате: страстите са твърде нагорещени, няма да е възможно да проведете конструктивен разговор.

Още: Само нарцисист ползва тези 7 фрази в разговор

Още: Знаете ли как се прави обезлютяване на люти чушки

Още: По опияняващия аромат ще го познаете: Домашно пържено кюфте със засмяна коричка и сочен вкус - как да го приготвим

В тези случаи специалистът съветва директно да изразявате чувствата си към партньора си и да поставяте граници: Не съм готов да говоря за това сега, имам нужда от почивка, ще се върнем на тази тема вечерта.

В края на краищата, когато предприемате внезапно „мълчание“, вие сякаш изключвате партньора си от живота си за неопределен период от време. Несигурността само увеличава чувството на безпокойство и дистанция между вас.

 

Наказания и манипулации

Още: Прост начин да подобрите отношенията си с близките, за който всички психолози ви напомнят

В някои случаи обаче можете съзнателно да използвате мълчанието като инструмент за натиск. Изглежда, че давате сигнал на другия човек: разстройваш ме, така че сега си наказан, отказвам да говоря с теб и ще те игнорирам. Освен това, понякога все пак очаквате партньорът ви да осъзнае грешката си, да се поправи - и тогава ще говорите с него.

Според Сагарам, този вид игра на мълчание може да разруши взаимоотношенията и всъщност може да се счита за акт на пасивна агресия:

„Мълчанието е доста вредно за една връзка, защото оставя другия човек напълно в неведение. Той няма представа какво мислите, какво чувствате и това го кара да гадае”, обяснява специалистът.

Едностранното мълчание ви поставя в позиция на власт, защото другият човек може само да чака да благоволите да говорите с него. Поради липсата на каквато и да е обратна връзка партньорът ви може да измисли много по-лоши причини за поведението ви, защото е възможно дори да не разбере какво ви е разстроило.

 

Разговорът е по-добър от гатанки

Често наследяваме навика да обявяваме бойкот след кавга от детството. Може би във вашето семейство е било нормално да се държите по този начин във всеки конфликт или майка ви често ви е наказвала с мълчание.

Запитайте се: какво се опитвате да постигнете, когато забележимо мълчите? Искате ли партньорът ви да ви обръща внимание и да моли за прошка? Опитвате ли се да му кажете колко нараняващи са неговите думи и действия за вас?

Мълчанието едва ли е добър начин да изразите мнението си. Освен това е откровено лош начин да се отнасяте към тези, на които държите. Един честен, открит разговор ще работи много по-добре.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес