Болестите на щитовидната жлеза нарушават работата на целия организъм, поради което често възникват проблеми с навременната диагноза. Хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм, гуша, възли и тумори на щитовидната жлеза са заболявания, с които се занимава ендокринологията. Как ендокринологът разпознава заболяване на щитовидната жлеза? Какво може да показва, че щитовидната жлеза не функционира правилно?
Още: Кое е най-старото име на Видин?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Какви функции изпълнява щитовидната жлеза и защо е толкова важна за нашето здраве?
Щитовидната жлеза произвежда хормоните тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3), които са от съществено значение за правилното функциониране на всички тъкани и клетки в тялото. Хормоните на щитовидната жлеза влияят върху метаболизма и процесите на растеж, а при плода и новородените те определят правилното развитие на нервната система, включително централната нервна система, т.е.мозъка. По-образно казано, от косата до петите хормоните на щитовидната жлеза са необходими навсякъде. Без тях тъканите и клетките не могат да функционират правилно.
Щитовидната жлеза се намира в долната част на шията, под ларинкса. Изработена е от два лоба. Тази жлеза е малка - около 5 см дълга, около 3 см широка и около 2 см дебела. При жените щитовидната жлеза тежи от 15 до 30 г, а при мъжете от 30 до 60 г. Щитовидната жлеза е важна ендокринна жлеза с невпечатляващ размер. Формата и наподобява пеперуда. Но не размерът определя ролята му в организма и особеното му значение за здравето на жената. Хормоните, произвеждани от щитовидната жлеза пазят стройната фигура, грижат се за нашето настроение, кожата и косата.
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
Какви са причините за заболяване на щитовидната жлеза?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Този човек се появява само в една глава от живота ви, но е ключов за останалите
Още: Дневна нумерологична прогноза според датата на раждане за 2 април 2025
Щитовидната жлеза работи в тялото в система за обратна връзка - щитовидната жлеза, хипофизната жлеза, хипоталамус. Щитовидната жлеза се регулира от тропични хормони, т.нар горен етаж. Следователно, заболявания на щитовидната жлеза могат да бъдат резултат от нарушения на хипофизата или хипоталамуса или от проблемите на самата щитовидна жлеза. Последните са най -многобройни.
Според изчисления около 9 милиона души имат анормално развита щитовидна жлеза поради недостиг на йод. Много е. За щастие това се отнася за младото поколение в малка степен и по-често за хора на възраст около 50 или 60 години.
Какви са симптомите на неправилна работа на жлезата?
Още: Жените го обожават, но мъжете го мразят: Този цвят червило ви състарява
Още: 2 април 2025: Какъв църковен празник е утре
Симптоматичният хипертиреоидизъм се характеризира с нервност, загуба на тегло, ускорен пулс и понякога аритмии. Има проблеми с концентрацията, безсъние, диария, повишена телесна температура, мускулна слабост. Друг симптом е постоянно мократа кожа. Симптомите са нетипични в ранните стадии на заболяването.
Кога е необходимо да се оперира щитовидната жлеза?
Има две индикации за операция - съмнение за злокачествен тумор или съмнение, че възлите присъстващи в щитовидната жлеза, могат да се развият в злокачествена лезия и гуша, която потиска трахеята, възпрепятства дишането или ограничава дихателните пътища. Рядко се оперира поради хиперактивност.