Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-разпространените заблуди за всеки тип хляб

13 февруари 2022, 16:15 часа

Хлябът винаги е на нашата трапеза. Независимо дали е бял, ръжен или пълнозърнест, всеки от нас изяжда поне една или две филийки на ден. От Асоциацията на активните потребители съветват какъв всъщност хляб е добре да консумираме и как да изберем най-качествения.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Кафяв диетичен хляб

Много потребители смятат кафявия хляб за най-здравословен, защото е по-малко богат на калории. Но истината е, че общата енергийна стойност на белия и кафявия хляб не се различава много. Важен показател за диетичен тип хранене е основното съдържание на фибри.

 Пълнозърнестият хляб е с най-висок цвят и може да е много по-светъл на цвят. Ако се направи с ръжено брашно, хлябът ще потъмнее на цвят. Пълнозърнеста пшеница се прави от брашно със смлени цели зърна, без да се отделят от тяхната обвивка.

Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски

Колкото повече пълнозърнесто брашно се използва за хляб, толкова е по-високо неговото съдържание на фибри. За да определите кой хляб купувате, не забравяйте да прочетете етикета му внимателно. За пълнозърнестия хляб етикетът трябва да посочва, че в съдържанието си има семена, трици или ечемик. Когато режете този хляб, трябва да видите различни семена. Пълнозърнестият хляб не може да бъде пухкав и направен от равномерно тесто.

Тъмният хляб е ръжен

Многократно е количеството на продаван ръжен хляб в България в пъти повече от произведеното ръжено брашно. В България няма достатъчно произведена или внесена ръж, за направата и продажбата на същото количество хляб на пазара.

 Всеки от нас се е сблъсквал с това, което се смята за типичен ръжен хляб, с уникален цвят, но и вкус на бял хляб. Това е доказателство, че някои от ръжените хлябове в страната ни се правят с просто боядисано бяло брашно. Някои производители правят хитрост и просто намазват брашното с оцветители или утайка от кафе.

Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат

Така че ние мислим, че ядем здравословни храни, а всъщност консумираме не просто бяло брашно, а вредни багрила. Така че никога не купувайте кафяв хляб без етикет. Така че не можете да сте сигурни какво е точното му съдържание. Ако хлябът е ръжен и на неговия  етикет е написано, че в съдържанието му има само брашно тип 500, това е ясно оцветен хляб от бяло брашно.

Също така проверете за всякакви E багрила, които изглеждат кафяви или черни. Ако хлябът е мек на консистенция, има текстурата на белия  и е кафяв на цвят, това не може да е нетипично. Не забравяйте, че текстурата на кафявия хляб е различна. Той е по-твърд и с лека киселинност и вкус.

Разпространеният бял хляб

 Много потребители залагат на белия хляб, надявайки се поне в него да няма подобрители и цвят. За съжаление и това не е напълно вярно. Защото първокласният бял хляб се прави от първокачествена пшеница. Тя е разделена на три категории – силна, средна и слаба. Силния тип пшеница в съдържанието си има много глутен и хлябът, приготвен с това брашно, бухва добре и поддържа формата си.

Това обаче рядко се използва за производство на хляб у нас, тъй като значително го оскъпява. Производителите обикновено използват средна или лека пшеница и добавят поправки. Така че винаги, когато купувате хляб, гледайте формата, цвета и състоянието на кората му. Те ще ви кажат дали се използват некачествени суровини.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес