Китайският Шанхай е както най-големият град в света по брой жители, така в същото време и най-голямото морско пристанище. В този мегаполис, според данни от 2015 г., живеят повече от 24 милиона души. Иначе най-голямата градска агломерация (взаимно свързани градове) е Токио-Йокохама в Япония с над 37 милиона жители, докато населението само на Токио е 13 милиона.
Обаче не съществува единна оценка на градовете по площ, тъй като официалните градски граници по света се формират и посочват по различни начини: със или без предградия. Например, в момента един от най-големите градове, ако се отчитат и предградията, е Пекин – 16 801 кв. км, от които обаче на самия град се падат приблизително 1 368 кв. км.
Кое е най-рядкото цвете в България?
Шанхай бива наричан „най-европейският град“ в Китай, но границите на условните Европа и Азия тук не само не са заличени, а напротив – те са ясно очертани. Шанхай има своя „Венеция" - древният град Чибао, в който, между другото, няма нищо западно. Отделно присъстват също и английски, американски и френски квартали, като последният винаги е претъпкан с туристи.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Най-популярното място сред посетителите на Шанхай е крайбрежната алея „Вайтан“ („Бунд“). Добър начин да опознаете града е да се разходите с маршрутно корабче по река Хуанпу до нейното вливане в Яндзъ. Разходката ще отнеме почти 3 часа, а през цялото това време покрай вас ще плуват впечатляващи мостове, кейове, терминали и стотици разноцветни лодки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Крайбрежната алея „Вайтан“ бива наричана още Архитектурен панаир на 10 000 държави (в китайската традиция числото 10 хиляди е символ за „много“), защото покрай нея се намират десетки исторически сгради. Те наистина са построени от архитекти на различни страни. Тук се издигат типично европейски готически замъци, ренесансови дворци и барокови здания.
Кой е най-големият производител на царевица в света?
Отсреща на крайбрежната алея се намира местният Манхатън - туристическата зона "Пудун". До нея води подводен тунел, през който можете да се разходите. Основната атракция в тази част на Шанхай е телевизионната кула „Перлата на Изтока“ - една от най-високите в света. От нейната наблюдателна площадка се разкрива прекрасна гледка към огромния мегаполис, а на приземния етаж функционира любопитен музей - „Историята на Шанхай в кукли“.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Главната търговска улица - „Нанкин“, води до най-големия градски площад „Ренмин“. Тук се намират и Големия театър, и главният музей на града, и сградата на градската управа. Вечер оживява голям и колоритен цвето-музикален фонтан.
Най-яркият архитектурен и пейзажен ансамбъл на града е „Градината на радостта“, създадена през ХVІ век. Тук са запазени няколко исторически паметника с поетични имена: „Павилионът на веселите рибари“, „Павилионът на ласкавата топлина“, „Мостът на деветте завоя“.
Сред многобройните небостъргачи си струва да се обърне внимание на „Цзин Мао“, построен в традиционен китайски стил с готически елементи. Тази величествена сграда е символ на навлизането на града в 21-ви век. Вътре има търговски комплекс, ресторанти, офиси и хотели.
В града са разположени десетки музеи и галерии. Особен интерес представляват Историческият музей, интерактивният Природонаучен музей и Музеят на редките и старинни автомобили.