Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-дългата река в Азия

19 март 2022, 18:05 часа

Името на Яндзъ точно това означава: „Дългата река“. Напълно подходящо название за най-дългата река в Азия и третата в света – след Амазонка и Нил, а според други твърдения – четвъртата, като настояват, че третото място принадлежи на Мисисипи. Но да оставим китайците и американците да си мерят колко са им дълги реките – а ние да разгледаме Яндзъ.

Още: Какъв църковен празник е на 4 януари - традиции и обичаи

Още: Какво трябва да знаем за съвместимостта на различните кръвни групи

Нейната дължина е 6300 километра. Тя е една от най-важните транспортни артерии на Китай. Също предлага твърде красиви и живописни круизни пътешествия. При това, круизите по Яндзъ са чудесен начин да видите максимален брой китайски вътрешни пристанища и градове. На разположение на туристите са всевъзможни плавателни съдове - от малки лодки до големи круизни кораби с красив дизайн, които са и най-популярни. Недостатъкът на по-големите кораби обаче е, че подобни круизи са доста скъпи, особено ако пътувате в първа класа. Повечето от големите пристанищни градове по реката предлагат круизни маршрути или традиционни местни рибарски лодки, които срещу скромно заплащане вземат няколко допълнителни пътници.

По време на пътуването по Яндзъ можете да видите останки от древната китайска цивилизация - стари крепости, храмове, имения и други забележителности. Най-живописни гледки - стръмни планински вериги с клисури и опасни бързеи, предлага горното течение. Ледникът Цзян-гендижу, където се ражда тази река, се намира на Тибетското плато. Яндзъ в края на своя маршрут, северно от Шанхай, се влива в Източно-китайско море.

Климатът на горното течение и делтата е твърде различен. В района на изворите, сред ледниците, температурата на въздуха понякога пада до минус 45 градуса - а дебелината на ледената покривка достига 120 м. Всъщност, това са огромни хранилища на прясна вода. Зимата е сурова, със силни ветрове. Лятното време става плюс 15 градуса, но хладните дни и дъждове също не радват особено. В делтата климатът е много по-мек и по-топъл.

Още: По колко грама стафиди е полезно да приемаме на ден

Още: Какво НЕ се прави на Йордановден по традиция

Наводненията са редовно явление през лятото по време на мусоните. Тогава на места нивото на водата се повишава до 20 метра (!). Откъм морето на 700 километра нагоре по реката се издига приливна вълна с височина 4.5 метра.

Яндзъ има 700 притока - големи и малки, които придават и нейното пълноводие. Реката е със сравнително неголяма ширина, поради което е удобна за изграждане на многобройни мостове, които подобряват инфраструктурата на Китай. Въобще, Яндзъ и нейният басейн предоставят най-голямата част от корабните маршрути в Китай. Тук има 1400 пристанища и почти 10 хиляди по-малки пристана. Обемът на товарния трафик по реката е огромен – средно 3.05 милиарда тона годишно.

Язовирът „Трите клисури“, построен на Яндзъ, съдържа 39 милиарда тона вода. Тази невероятна маса е нарушила тектоничното равновесие в земните недра и в този район земетресенията станали толкова чести, че 1.3 милиона китайци трябвало да бъдат преселени.

Същият язовир, чрез чудовищната инерция на изпуснатата вода, веднъж повлиял на въртенето на планетата – Земята се забавила с 0.06 микросекунди. В същото време Северният полюс се изместил с 2 см.

Още: Как да изберем най-добрата саламура за сирене

Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес