Който е измил прозорците и ги е поддържал чисти през пролетта и лятото - браво, но ако не сте имали време, направете това сега, преди да настъпи зимата, преди да падне слана.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Колко често трябва да почиствате прозорците си?
Още: Какво представлява "прозорецът на Овертон"
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Наистина зависи от вашите навици. Някои хора обичат сами да почистват прозорците си всяка седмица, защото не понасят ивици, капки или прах по стъклото. За други е по-удобно тази работа да се извършва от професионален чистач два пъти годишно. Но така или иначе през пролетта и есента миенето на прозорци е сред топ задължителните задачи.
Нека ви припомним, че облачните дни са идеални за миене на прозорци. При горещо слънчево време всичко изсъхва много по-бързо и по стъклото остават ивици.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Преди да измият прозорците, много хора забравят за това:
· Отстранете всички дрънкулки, декор и всякакви дребни предмети от прозорците, които ще пречат на почистването.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Смъртоносен капан: защо котките не трябва да се доближават до прозорци с PVC дограма
· Защитете подовете, околните стени и мебелите.
Най-добрите и лесни решения за почистване на прозорци през есента
Прах
Още: 3 правила за проветряване на стая в студено време, не всеки знае за тях
За всеки прах, а често има много по прозорците и первазите, химическото чистене е подходящо. Дори ако рамките и стъклата не изглеждат мръсни, те трябва да бъдат почистени от прах, преди да преминете към втората стъпка - мокро почистване. Избършете рамките и первазите със суха микрофибърна кърпа от долния край към центъра. И не забравяйте за ъглите, там се натрупват повече прах и мръсотия.
Мръсотия
Можете да пропуснете специалните бутилирани препарати и да смесите разтвор от топла вода с малко количество препарат за миене на съдове. Обикновено са достатъчни една или две капки на 3 литра вода. Вземете домакинска гъба, напоете я в разтвора и избършете прозорците, като внимавате с ъглите, гънките и цепнатините на прозореца.
Стъклочистачка
След това отстранете разтвора с чистачка или водна стъргалка и избършете с чиста хартиена или платнена кърпа. Вземете скрепер в едната ръка и чиста салфетка в другата и периодично избърсвайте скрепера от мръсна вода.
Вестник
За да се отървете от ивиците след чистене и да постигнете безупречен блясък, можете да използвате суха кърпа или дори стария метод на баба - вестник. Само имайте предвид, че не всички вестници са еднакви. Някои видове печатарско мастило могат да оставят петна по стъклото и не са подходящи за почистване на прозорци, но има други, които са напълно подходящи. Просто трябва да опитате и да го разберете, докато чистите.
Съвет:
Опитайте да избършете прозорците на сухо от едната страна на стъклото отдолу нагоре, а от другата отляво надясно. Ако забележите ивици по стъклото, ще разберете от коя страна са.
Кога имате нужда от помощта на професионален чистач?
Разбира се, това зависи от броя и вида на прозорците, колко са замърсени и желанието ви да ги почистите. Колко свободно време имате, имате ли нужда от стълби или специално оборудване, за да стигнете до горната и външната повърхност на прозореца. Ако има прозорци, които не можете да достигнете или трудно достигате, препоръчваме да наемете професионален чистач.