Хлябът е традиционен и неизменен за българската трапеза продукт, но напоследък митовете за различните типове хляб стават все повече. Време е да разбулим тайните и да ви дадем няколко съвета, които ще са ви от полза при избора на “най-полезния” за вас и вашето семейство тип хляб. Вижте в следващите редове най-известните митове за хляба.
Митове за хляба
Черният хляб е диетичен
Всъщност всеки хляб съдържа почти еднакво количество калории, така че цветът не е определящ за това дали той е диетичен, или не. Важно е, ако сте на режим, да обръщате внимание на количеството фибри в състава му, като то е най-високо предимно при пълнозърнестия хляб, който невинаги има тъмен цвят.
За да сте убедени, че избирате правилния за диетата ви хляб, четете внимателно етикетите. Пълнозърнестият хляб съдържа семена, трици или ечемик. При разрязването му трябва да видите отделните семена. Пълнозърнестият хляб не е пухкав.
Какво се случва когато спрем да ядем хляб
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Черният хляб е ръжен
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Тъй като на пазара се предлагат изключително много марки хлябове, които представят хляба си за черен, то това никак не означава, че той е направен от ръжено брашно. Всъщност статистиката сочи, че в България се предлага два пъти повече количество ръжен хляб, отколкото разполагаме с ръжено брашно. Това само може да ни доведе до мисълта, че голяма част от тези хлябове биват произвеждани с оцветено бяло брашно. Така ние си мислим, че се храним здравословно, а всъщност това е една голяма заблуда.
Затова е изключително важно отново да обръщате внимание на етикета. Ако на пръв поглед хлябът ви изглежда ръжен, но на етикета пише, че съдържа само брашно тип 500, то тогава той е направен от оцветено бяло брашно. Не купувайте такъв хляб, ако се стремите към здравословен начин на живот или отслабване. Черният хляб е по-твърд, има леко кисел вкус и подобна миризма.
Рецептата за селски хляб, по която всички са полудели
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Белият хляб не съдържа оцветители
При положение, че изводите от горните примери не са особено добри, някои от вас може да си помислят, че белият хляб е най-добрата алтернатива, защото няма да съдържа оцветители или подобрители. Това обаче не е така. Качественият хляб се приготвя от силна пшеница, която обаче ще оскъпи значително продукцията, затова повечето производители на хляб залагат на средната или слабата пшеница, като добавят определени подобрители след това. Огледайте внимателно избрания от вас хляб и лесно ще можете да разграничите от каква пшеница е направен по външния му вид. Употребата на нискокачествени суровини обикновено се забелязва.