Питонът и боата могат да изкарат седмици без да ядат и след това да усвояват големи количества храна без никакви проблеми. Учените решиха да разберат как успяват да направят това. Резултатите бяха обещаващи за хората.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Всички животни имат способността да възстановяват и заменят чревната лигавица, процес, наречен регенерация на органи. При хората и бозайниците малък брой клетки се обновяват ежедневно, за да помогнат на червата при храносмилането. Този процес включва стволови клетки, които произхождат от чревни крипти, микроскопични вдлъбнатини в чревната стена.
Учени от Тексаския университет в Арлингтън проведоха проучване, което се фокусира върху стомашно-чревния тракт на змиите. Тези влечуги могат да издържат без храна в продължение на седмици. В телата им няма чревни крипти. Но когато ядат мишка или друго животно, те могат да го усвоят без никакви проблеми. Експертите решиха да разберат какви процеси протичат в телата на тези животи.
Още: Двучасова битка: Тайландка се бори с 4-метров питон (ВИДЕО)
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Оказа се, че червата на питон, боа и други змии могат да атрофират: свиват се и почти напълно спират да функционират. Но веднага щом храната влезе в тях, органът претърпява масивен регенеративен растеж. В рамките на 48 часа той може да се удвои по размер, възстановявайки повечето чревни клетки и структури, необходими за смилането и усвояването на храната. Тази промяна е придружена и от огромни промени във физиологията и метаболизма на змията.
Учените искаха да проучат тези процеси още по-подробно. За да направят това, експерти секвенирали РНК гените на питоните. Анализът показа, че клетките BEST4+ се активират при змиите, те действат като централни регулатори на ранните фази на регенерация, насърчавайки транспорта на липидите и метаболизма.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Открили, че сигналните пътища, които регулират стомашно-чревната регенерация в питона, имат ключови прилики с тези, които се наблюдават при хора след като са били подложени на стомашен байпас Roux-en-Y, насърчаване на загуба на тегло и контрол на диабет тип 2.
Стомашният байпас на Roux-en-Y помага за отслабване, като променя стомашно-чревния тракт на човека и ограничава порциите консумирана храна и усвояването на приетите калории.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Питон уби жена в Индонезия
Смята се за златен стандарт в бариатричната хирургия.
Експертите смятат, че констатациите предоставят нов поглед върху фундаменталните връзки между регенерацията на червата и как тялото регулира своя метаболизъм в отговор на промени като наличието на хранителни вещества и стрес.
Друг важен момент: Клетките BEST4+ присъстват при хора, но липсват при мишки, върху които обикновено се провеждат различни експерименти, така че не се знае много за тях. Изследователите планират да продължат експеримента, като изучават стомашно-чревния тракт на змии и други животни. Те са уверени, че BEST4+ клетките помагат на червата при регенерация и обновяване и с тяхна помощ могат да открият нови техники за лечение на болестта на Крон, диабет и други заболявания.
Учени предлагат да ядем змийско: Как месото от питон може да ни влезе в менюто