В света на целувките съществуват множество културни и религиозни нюанси, които оформят и променят тяхното значение и смисъл във времето. От забранени актове в исляма по време на рамазана до църковните целувки за опрощение, като символ на преданост и уважение, тези жестове носят със себе си богатство от истории и традиции.
Така, преминавайки през различни културни и религиозни призми, целувката събира в себе си множество истории, които отразяват сложната ни световна история и културно разнообразие.
Още: Пътят на целувката през времето
Забранени целувки
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
Ислямът например не се шегува с целувките, но само в определено време. Да целуваш, значи да желаеш, а да желаеш, значи да се стремиш към нечист акт. Това се отнася за периода на рамазана. И ако тогава мъжът прегърне жена си, се смята, че е нарушил поста. В Индия допреди 20 години изключваха от университета студенти или преподаватели, забелязани, че се целуват.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
Целувка за помирение (опрощение)
Дава се в църквата при богослужение. Напомня смисъла на причастието при католиците. Идея на св. Павел, който поискал от вярващите да се поздравяват, чрез непорочни целувки. В средните векове практиката изисквала да се целуват в уста. Изглежда се е прекалило, защото папа Инокентий III забранил тази практика. Днес църковните служители са я възстановили, на само с докосване на бузите (отнася се за западните църкви).
Библейската
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Някои поддържат твърдението, че Бог създал човека, целувайки го. Истината, описана в Библията, е по-друга. Когато Йехова направил човека от пръст и вдъхнал в ноздрите му, творението оживяло. После Йехова създал райската градина и изпратил там човека. Именно това вдъхване на живот се уподобява на целувка, дадена от Бога на човека и отбелязана с особено значение в Стария завет. По-късно на целувката се придава символ на преданост между съпрузи, към родители и приятели, а също и уважение към краля-владетел.
Още: 5 нестандартни разновидности на целувката, за които никога не сте чували
Целувката на Юда
Решил да предаде Иисус, ученикът му Юда казал на пазачите на цар Ирод: „Хванете този, когото целуна." В уречения момент Юда целунал ръката на Христос, защото това бил обичайният израз на уважение между ученик и учител. Тази постъпка му донесла 30 сребърника и печалната слава на предател. Целувката на Юда в наши дни се свързва с един обичай на мафията: онзи, който е осъден на смърт за предателство, се предупреждава за своя страшен край чрез коварна целувка по устата. Присъдата е окончателна.