В навечерието на един от най-тачените зимни празници – Никулден, денят на Свети Николай Чудотворец, на който на трапезата задължително присъства риба, честваме деня на Сава – Савинден. Според народните поверия Сава е сестра на Св. Николай и Света Варвара и е светица, докато източноправославните християни почитат Сава като светец, издигнал болници и манастири за народа. Освен разминаванията относно това светец или светица е Сава, обредите, обичаите и традициите за празника също се различават в отделните краища на страната, като общото е че Савинден е и личен празник – имен ден и че се отбелязва точно ден след Света Варвара и в навечерието на Никулден, поради което е свързан и с приготовленията за деня на покровителя на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите.
Още: Тайната на дълголетието: Монасите от Тибет не започват деня без тези 3 сутрешни ритуала
Още: Кои са най-красивите планински градове през зимата у нас
Савинден – традиции и обичаи
На Савинден какво се прави по традиция на 5 декември се оказва въпрос с много отговори в зависимост от това в коя част на България сте. В някои райони считат светицата за пазителка от чумата, другаде отдават заслужена почит на мъртвите в този ден, посещавайки последните домове на починалите близки и раздавайки за „Бог да прости“. Друго на Савинден какво се прави по традиция на 5 декември?
Какво се прави на този ден
Сред народните традиции и обичаи за Савинден са свързаните с надеждата на бездетните да заченат своите рожби. През обърнато сито невестите, които Бог не е дарил с детенце, на Савинден пресяват брашно с вяра и надежда, че както е обърнато ситото, така ще се „обърне“ и коремът им, в който ще расте новият живот. Хлябът се меси преди изгрев в присъствието на най-възрастната жена в семейството, която нарежда наричания за задомяване и зачеване на рожба и води обреден диалог. Пак с вяра и надежда омесеният хляб се опича и раздава на кръстопът, за да ги дари Господ със свидна рожба през новата година. Хляб и питки по стара традиция се раздават не само за да зачене невестата, но и за плодородие на земята и за да се рои добитъкът, да се ражда живо и здраво потомство.
Сред традициите за Савинден са и свързаните с предпазване от злите сили. Народът почита Света Сава и с обредите си се надява да измоли от нея закрила от злите сили, дебнещи дома и семейството. Ето защо денят е познат и като празник на духа-пазител на дома, приемащ образа на смок, празник на плодородието и женската сила.
Още: Как най-бързо да размразим тесто?
Още: Колко време е необходимо да се кисне бобът преди готвене?
Ритуалите, характерни за Савинден, макар да имат различия и нюанси в различните части на страната, са всички подготовка за следващия стопански и социален цикъл. Те са част от корените и традициите ни, от миналото, съхранено за бъдещето. Не очакваме да пресявате брашно, месите и печете хляб на Савинден, но може да разкажете на децата си за някогашните традиции, докато приготвяте любимия им сладкиш. Единствено така – с приемственост – ритуалите и обредите ще пребъдат и традициите за Савинден ще се съхранят за идните поколения.
Какво не се прави на Савинден?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сутрешната рутина, която може да ви осигури живот до 100 години
За да измолят закрила от Сава и да не я разгневят, жените в някои части от страната на този ден не се докосват до остри предмети, за да не отрежат късмета си. Те не работят на празника, единствената позволена работа е приготвянето на обредната трапеза за деня, посветен на света Сава, и подготовка за другия голям християнски и народен празник, следващ Савинден – Никулден.
Трапезата за Савинден
В някои част на страната и в миналото, и днес за здравето на добитъка народът е разчитал на себе си и на Света Сава, за която вярвал, че носи плодородие и здраве и за хората, и за земята, и за животните. Ето защо устройвали хората обредна трапеза на празника на светицата – хлябът, питите, характерните за празника жито за починалите и мекици за живите и за надеждата за новия живот, който да се зароди в утробата на невестите.
На Савинден се подготвя и трапезата на Никулден, а днес именниците приготвят и празнична трапеза за личния си празник с ястия по свой избор.
Още: 9 януари - какъв църковен празник е днес, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Мие ли се ориза за ризото или не?