Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На коя ръка се мери кръвното – на лявата или дясната

02 декември 2024, 06:00 часа

Оказва се, че отчитането на кръвното налягане от двете ръце и използването на по-високите показатели би уловило по-точно кой има високо кръвно налягане – и е изложен на повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и смърт, отколкото да се разчита на показания от едната ръка, показват нови изследвания.

Констатациите се появиха наскоро в списанието Hypertension на Американската сърдечна асоциация.

„Ако мерите само на едната ръка, не можете да знаете коя е ръката с по-високи показатели“, казва водещият автор на изследването Кристофър Кларк, клиничен старши преподавател по първична медицинска помощ в Медицинското училище на Университета на Ексетър в Девън, Англия. „И ако не хванете високото кръвно налягане, не можете да го лекувате. Сега можем да подкрепим използването на по-високите резултати от двете ръце.“

Още: Всичко, което трябва да знаете за високото кръвно налягане и как да се справим с него

В научна декларация от 2019 г., описваща правилното измерване на кръвното налягане, AHA препоръчва да се вземат показания от двете ръце по време на първоначалното посещение на пациента и да се използва ръката с по-високо показание за измервания при следващите посещения. 

В новото проучване изследователите анализираха медицински данни за 53 172 възрастни от 23 проучвания в страни по света. Участниците бяха на средна възраст 60 години.

Те открили, че използването на по-ниските данни от една от ръцете е довело до падане на 12% от хората с хипертония под праговете за диагностициране или лечение на състоянието. А това може да има сериозни последици, отбелязват авторите.

Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията високото кръвно налягане е основната или допринасяща причина за повече от 670 000 смъртни случая в САЩ през 2020 г.

Още: Топ 5 причини за събиране на границите на кръвното

Високото или лошо контролирано кръвно налягане е основна причина за преждевременна смърт и сърдечно-съдови събития в световен мащаб.

За хора, чието кръвно налягане се следи у дома с амбулаторно устройство, мониторът трябва да бъде прикрепен към ръката с най-високо показание. А тези, които се самонаблюдават, трябва да проверят и двете ръце, за да видят коя ръка е постоянно с по-високи показатели и да използват тази ръка за рутинни измервания.

Измерването на кръвното налягане и на двете ръце ще отнеме повече време на здравните специалисти, но трябва да се направи, за да се осигурят по-точни показания.

„И наистина трябва да измервате повече от веднъж, за да получите най-точното отчитане“, каза Несбит, който е специалист по нарушения на кръвното налягане. Ако не го направите, това може да означава, че измерванията не са винаги точни. „Може би позволяваме на хората да се разхождат с по-високо намягане, отколкото би трябвало.“

Още: Кои са най-честите причини за вариране на кръвното налягане?

Колкото по-дълго човек изпитва неконтролирано високо кръвно налягане, толкова по-висок е рискът от инфаркти или инсулти.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес