Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На какво разстояние се намира най-близката черна дупка до Земята?

06 ноември 2024, 21:30 часа

Черните дупки в Космоса са места с толкова силна гравитация, която улавя дори високоскоростните фотони на светлината. Смята се, че черните дупки възникват, след като свръх-масивните звезди изчерпят своите термоядрени процеси и угаснат. Когато една звезда угасне, започва да се свива до размера на неутронна звезда. В резултат на изгарянето се образува невероятно голямо количество маса с висока плътност, която изкривява пространството. Така образуваната черна дупка има т. нар. „хоризонт на събитията“ – граница, от която обектите, веднъж „заловени“, не могат да избягат обратно.

Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?

Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година

Има много предположения и хипотези какво се намира вътре в черните дупки. Някои учени смятат, че там се намират и цели други вселени, но в по-сбит, компресиран вид.

Изследователите смятат, че една по-малка галактика с размери 10% от размерите на Млечния път по-рано е захранвала с енергия и космически газ черна дупка. Но когато Млечният път бил на около една четвърт или една трета от сегашната си възраст, погълнал по-малката галактика. Така черната дупка останала без газ и енергия. Тя просто застинала във времето, което означава, че спряла да расте.

Още: Астрономи опровергаха известната хипотеза на Кер за въртящите се черни дупки

Още: Месни заговезни - какво задължително се слага на трапезата

Още: Знаете ли всички от топ 10 на най- високите върхове в България?

„В процеса на сливане малката галактика загубила целия си газ. Затова растежът на нейната централна черна дупка бил прекъснат, оставяйки я в състояние на междинна маса“, обяснява Надин Ноймайер, астроном от Института по астрономия Макс Планк и съавтор на изследването по тази интересна хипотеза. В резултат на сливането повечето от звездите на по-малката галактика изчезнали. Останала само централната група - която сега наричаме звезден куп „Омега Кентавър“. Това е гигантски кълбовиден звезден куп в съзвездието Кентавър. Определят го като най-големия такъв куп в нашата Галактика - съдържа около 10 милиона звезди. Черната дупка вътре в това струпване е поне 8200 пъти по-масивна от нашето Слънце.

Но това не би трябвало да ни впечатлява особено, защото масивната черна дупка в центъра на Млечния път, наречена „Стрелец A*“, има маса, сравнима с 4 милиона слънца. А пък това число на свой ред бледнее в сравнение със свръх-масивните черни дупки в други галактики, които се оценяват на милиарди слънчеви маси.

Още: Утре е Месни Заговезни - ето какво се прави

Още: Какво трябва да се яде на Месни Заговезни?

Също така кандидат за най-близка черна дупка до Земята е обект, разположен в съзвездието Еднорог до звездата V723 Mon – който може да е на разстояние 1120 светлинни години.

Единствената голяма известна черна дупка в Млечния път - „Стрелец А*“, се намира на приблизително 26 700 светлинни години от Земята.

Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват

Още: Домашно пържено кюфте - лесна рецепта за пишман домакини

Още: Черните дупки може да са задни врати към други вселени, твърди учен

„Водят се дебати дали съществуват черни дупки със средна маса по принципq и в частност в Омега Кентавър – нашето откритие ще помогне за разрешаването на този спор“, казва астрономът Максимилиан Хеберле от Института за астрономия „Макс Планк“ в Германия, водещ автор на изследване по въпроса.

Предполагаемата черна дупка в Омега Кентавър се намира на приблизително 17 700 светлинни години от Земята. Да не забравяме: 1 светлинна година се равнява на приблизително 9,5 трилиона км.

Необичайното движение на седем звезди в купа Омега Кентавър предоставя убедителни доказателства за наличието на неуловима черна дупка със среден размер в центъра. Тя е по-голяма от обикновените черни дупки, образувани при колапса на една звезда, но по-малкd от онези чудовища, които се намират в ядрото на повечето галактики. 

И нека се успокоим: нито една черна дупка, дори най-близката в момента, не може да причини смъртта на Земята. В космически мащаб те са наблизо, но не достатъчно, за да ни повлияят. Само пряк сблъсък с черна дупка може да доведе до гибел нашата планета, а учените смятат, че това е невъзможно в близките милиарди години.

Още: На всеки 10 години необичайна черна дупка прелита през Слънчевата система

Някой ден Слънцето ще угасне - но не е факт, че ще се превърне в черна дупка, защото за това трябва да съвпаднат множество най-различни фактори.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес