Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мозъкът завинаги запомня родния език

03 декември 2015, 11:57 часа

Учени са открили, че дори краткотрайното потапяне в езикова среда в ранно детство влияе на човешкото възприятие към втори език в бъдеще. Статия по този въпрос е публикувана в сп. Nature Communications.

В изследването взели участие три групи деца на възраст от 10 до 17 години. Децата от първата група се родили и израснали във френскоговорящи семейства, тези от втората се родили в Китай, но преди тригодишна възраст се преместили във френски семейства и престанали да говорят родния си език. Децата от третата група свободно ползвали двата езика.

Всички трябвало да изпълнят задача по идентифициране на френски псевдодуми (такива като vapagne и chansette). С компютърна томография учените изследвали работата на мозъка на децата, които слушали френски думи и реагирали на тях.

Макар че децата от всички групи се справили със задачата еднакво добре, активността на мозъка в различните групи била различна. Но мозъчната активност показала, че китайските деца, забравили родния език в ранно детство и говорещи само на френски, възприемат езика така, сякаш говорели и на двата езика.

Авторите смятат, че резултатите от техните изследвания сочат устойчивото влияние на ранния езиков опит върху развитието на мозъка и умението за адаптация към нова езикова среда. В бъдеще учените ще изучават дали ще се наблюдава подобен ефект и в два родствени езика – например френски и испански.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес