Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли куче да яде котешка храна?

25 март 2022, 17:00 часа

На пръв поглед храната за кучета и котки изглежда сходна, но могат ли тези животни да се хранят с една и съща храна?

Често собствениците на животни не са напълно наясно с разликите във физиологията на кучетата и котките. Въпреки че си приличат, тези животни имат много различни хранителни нужди. Нека разгледаме по-отблизо.

Когато кучето яде малко от котешката купа, най-вероятно няма да има последици (при липса на индивидуални алергични реакции). Ако обаче това стане навик и кучето яде често котешка храна, тогава в дългосрочен план неприятните последици са напълно възможни. Обратното важи и за котките.

Несъмнено сходни месни съставки се използват в храната за домашни любимци, но основният въпрос е пропорцията, баланса между различните компоненти.

Каква е разликата?

Ето някои ключови разлики при храната на кучетата и котките:

1. Съдържание на бета-каротин

Бета каротин - това хранително вещество се добавя към храната за кучета, така че от бета-каротина в организма на домашния любимец да се набавя витамин А. Метаболизмът на котката не е способен на такава трансформация, затова котешката храна се обогатява с готов витамин А.

Знаете ли кое е най-малкото овчарско куче - Корги

2. Съдържание на арахидонова киселина

Арахидоновата киселина е една от есенциалните полиненаситени мастни киселини. Тялото на котката не може да го синтезира, затова арахидоновата киселина се добавя към храната или се дава като хранителна добавка. Кучетата не се нуждаят от това, храносмилателната им система е в състояние да произвежда арахидонова киселина от животински мазнини, получени от храна.

3. Съдържание на протеини и мазнини

Котките се нуждаят от по-високи нива на протеини и мазнини в диетата си, за да получат необходимата енергия. Котките не могат да го получат от въглехидрати.

4. Калории

Котешката храна обикновено е по-калорична от храната за кучета.

5. Съдържание на таурин

Таурин – котките трябва да го набавят от храната, тъй като не могат да произведат това хранително вещество, от което се нуждаят. Кучетата са в състояние да произвеждат таурин сами. Липсата на таурин при котките може да доведе до сърдечни проблеми.

6. Съотношението на зеленчуци и месо в храната

Кучешката храна съдържа повече зеленчуци, отколкото в храната за котки. Въпреки че кучетата са месоядни, те могат да оцелеят със зеленчуци или веганска храна, ако няма друг избор. Това се дължи на факта, че кучетата за разлика от котките могат да получават енергия от въглехидрати. Котките са задължителни хищници, така че се нуждаят от месо (или храна с високо съдържание на животински протеини), за да оцелеят.

Ако в дома ви дойде котка, това е на късмет!

7. Съдържание на цинк и витамин Е

Цинк и витамин Е - тези хранителни вещества са по-малко в котешка храна, така че кучето на "котешка" диета ще страда от техния дефицит.

Последици от хранене на кучето с котешка храна:

  • Стомашно-чревни проблеми: повръщане и диария.
  • Високо протеиновите храни са трудни за храносмилане от кучетата и могат да увредят черния дроб.
  • Поради високите нива на мазнини храната може да причини панкреатит при кучета.
  • Висококалоричната храна може да доведе до затлъстяване при кучето.

Последици от хранене на котка с кучешка диета:

  • Липсата на таурин може да доведе до сърдечни проблеми.
  • Липсата на животински протеин и излишъкът от въглехидрати могат да доведат до проблеми със стомашно-чревния тракт при домашни любимци.
  • По същата причина развитието и растежът на котенца, хранени с кучешка храна, може да се забави.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес