Голяма част от нас използват дъвките за освежаване на дъха през деня, други за да „потиснат“ апетита си, а трети – защото просто им харесва вкусът. Но дъвките със захар или без могат да повлияят на назъбния емайл. Нека си отговорим на някои интересни въпроси днес.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Може ли дъвченето на дъвка да замени миенето на зъби?
Дъвченето на дъвка всеки ден вреден навик ли е?
Макар да използваме дъвката най-вече за освежаване на дъха след храни с по-силен аромат или по друга причина, тя не може да замени качественото измиване на зъбите с паста. Тя не може да почисти толкова добре зъбната ни кухина и по-скоро трябва да я използваме по изключение, когато е невъзможно четкането на зъбите.
Добър вариант е да носим със себе си малка четка и паста за зъби на работното място, в самолета или преди срещи в града, за да се чувстваме по-уверени, да не увреждаме зъбите си и същевременно да имаме свеж и приятен дъх.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Кога се препоръчва дъвченето на дъвка?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Сутрин и вечер измиването на зъбите с паста за зъби е задължително, но след обяд може да използвате и помощта на дъвката. Резултатите ще са минимални в сравнение с четкането, но пък ще потуши неприятния дъх.
Препоръчваме ви освен измиването на зъбите с паста, в рутината си да включите и вода за уста, конец за зъби или междузъбни четки за оптимални резултати, здрави зъби и красива усмивка.
Дъвката стимулира изтичането на слюнка
Слюнката стимулира естественото почистване на зъбите и поддържането им здрави. Плюс на дъвката е, че тя стимулира слюнкоотделянето и има зашитна функция срещу киселините в храните и напитките, които приемаме през деня. Тя предпазва и от износването на зъбите.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Какъв вид дъвка можем да дъвчем?
Изборът от дъвки на пазара е безкраен – с плодов вкус, освежаващи, със захар, без захар и т.н. Всеки от видовете стимулира отделянето на слюнка, но пък знаем, че захарта не е особено полезна, затова е добре да избягваме тези с добавени захари. При дъвките без захар срещаме в състава подсладители като ксилитол. Той става все по-популярен и е известен с функцията си да спира бактериалния растеж и да предотвратява разпадането на зъбите. Все още обаче изследванията не са достатъчно сигурни, за да потвърдят на 100%, че дъвката с ксилитол е по-безвредна от останалите.
Кога е най-добре да се дъвче дъвка?
Добре е 10-20 минути след хранене да вземете дъвка, за да стимулирате слюнкоотделянето, като така ще помогнете за премахването на остатъците от храна и за неутрализиране на киселините. Не забравяйте обаче, че дъвката не може да замени класическото и задължително миене на зъби с паста и четка.