Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли да се пие червено вино при високо кръвно?

08 януари 2025, 14:00 часа

Виното – питието на боговете е популярно както с вкусовите си качества, така и с ползите си за здравето. Използва се в народната и нетрадиционната медицина като лекарство и цяр, консумира се за удоволствие и с храна. Въпреки доказаните ползи от виното, пациенти с определени хронични заболявания трябва да внимават с консумацията му.

Пациентите с тези хронични заболявания трябва да внимават с виното

Въпреки че червеното вино се счита за полезно за съдовете и сърцето, прекомерната консумация може да допринесе за сърдечна недостатъчност, неправилен сърдечен ритъм като предсърдно мъждене, което може да доведе до инсулт. Пациенти със сърдечни заболявания трябва умерено да консумират червено вино, без да прекаляват, а тези, които никога не са консумирали алкохол не трябва да започват да консумират вино само защото се счита за полезно за превенция на сърдечни заболявания благодарение на съдържащия се в него ресвератрол, който може да помогне за предотвратяване на увреждането на кръвоносните съдове и който подпомага редуцирането на лошия холестерол в кръвта. 

Още: Сваля ли кръвното червеното вино или е просто мит

Пациенти с алкохолна зависимост не трябва да консумират вино, както и пациенти с хронични заболявания на черния дроб.

Пациенти със заболяване на панкреаса, свързано с употребата на алкохол, не трябва да консумират вино, както и друг алкохол.

Пациенти, приемащи медикаменти, които не трябва да се смесват с алкохол, не се допуска да консумират вино.

С консумацията на вино трябва много да внимават дамите, очакващи наследник, както и кърмачките.

Консумацията на вино не се препоръчва и за пациентите с хипертония. Това дава отговор на един от най-често задаваните въпроси от хипертониците – може ли да се пие червено вино при високо кръвно.

Може ли да се пие червено вино при високо кръвно?

Още: Бяло или червено вино - кое за каква храна подхожда

Виното е алкохолна напитка, макар да съдържа по-малко алкохол от твърдите питиета. Всяка алкохолна напитка повишава в краткосрочен план кръвното налягане, ако се прекали с консумацията ѝ, а при зависимост от алкохола и ежедневната му консумация кръвното налягане се повишава хронично. Пиенето на твърде много алкохол може да повиши налягането върху стените на кръвоносните съдове и да доведе до развитие на хипертония.

Хипертонията е бич на съвременното общество, една от водещите причини за смъртност в световен мащаб, тъй като пациентите обикновено отриват, че страдат от високо кръвно налягане късно – когато усложненията са факт – след първия инфаркт или инсулт. Това прави превенцията от ключово значение за общественото здраве и ограничаването на консумацията на алкохол допринася за поддържане на нормално кръвно налягане. Виното не прави изключение, така че въпросът може ли да се пие червено вино при високо кръвно има един-единствен отговор – в изключително скромни количества – глътка – като народно средство за лечение, а не чаша за удоволствие.

Още: Танините във виното и как те ни вредят

Колко алкохол е твърде много?

Повечето източници и медицински лица съветват да не се прекалява с алкохола, но колко алкохол е твърде много и какви количества се приемат за умерени? Приемът на повече от 3 за жените и 4 за мъжете малки питиета на ден е прекомерно количество, при което ползите от консумацията на алкохол, включително на вино, отстъпват пред вредите. Това количество обаче не важи за хипертониците, които не трябва да консумират алкохол като цяло или не трябва да консумират повече от няколко глътки, ако желаят да съхранят здравето си и да минимизират риска от хипертонична криза и всички, свързани с нея последствия – инсулт, инфаркт.

За здравословни и допустими за здравите хора се считат следните количества: едно питие на ден за жените и до две питиета на ден за мъжете, като под едно питие се разбира 350 мл. бира или 150 мл. вино, или 50 мл. твърд алкохол.

Още: Кардиолог: Този алкохол регулира високия холестерол

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Източник: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-disease/in-depth/red-wine/art-20048281

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/expert-answers/blood-pressure/faq-20058254

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес