Християните винаги са смятали пчелния мед за „богоугоден“. Това се потвърждава от следните факти. Към много манастири има пчелини. В Православието присъстват светци-покровители на пчеларството – например, свети Харалампий и свети Прокопий. Много постни ястия се готвят на медена основа (например, "коливо" - варено жито с мед).
Великият пост за християните не е една от многото „диети“ - а представлява 7 седмици съсредоточена духовна работа. Вярващите пречистват душата и тялото си: освобождават се от минали обиди, лоши мисли и вредни желания за светски страсти. А много светии са смятали чревоугодието за главната вредна страст.
В свещените книги под термина „чревоугодие“ се разбира не само удоволствието от вкусното ядене и безмерното засищане – тоест, не просто обикновената лакомия. Но този грях притежава и едно от най-лошите свойства на ада - страстта да поглъщаш, да изтребваш, да консумираш, да придобиваш. Останалите страсти са свързани с чревоугодието като звена в една верига: блудство - „потребление“ на близък човек, гняв - унищожаване на всичко наоколо си, униние - търсене на нов обект за „поглъщане" и т. н.
А за да преодолеете желанието за „поглъщане“, трябва да започнете с най-простото нещо: въздържането от храна.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Строгата диета по време на постите е духовно значима особено днес – в ерата на консумацията, на т. нар. „потребление“. На хората все нещо им липсва. Те се хвърлят в т. нар. „шопинг“ - да купят нещо, да го опитат, „да го изядат с очите си“. Но, когато човек започне да се отнася към света като „потребител“, в душата му се ражда адът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Великденски пости 2024 г., ето какво трябва да знаем
Полза от меда по време на пости
В периода на постите се отказваме от животински продукти: месо, мляко, сирене, хайвер, яйца, както и от всяко ястие, което ги съдържа. Затова православните са изправени пред въпроса: ще бъде ли грях да се яде мед по време на постите - продукт, произведен от живи същества?
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Медът не е забранен по време на пости и е една от най-важните храни в периода на въздържание.
Пчелният деликатес съдържа огромно количество витамини, минерали и органични киселини. Медът перфектно компенсира липсата на хранителни вещества, които обикновено влизат в тялото с храна от животински произход. Оказва положителен ефект и върху имунната система.
В много постни ястия се добавя мед. Може да се използва за подслаждане на качамак, палачинки, желе, сурови зеленчуци и плодове или да се добавя към салати, тесто за постни мекици и др.
На въпроса дали е възможно да се яде сладко по време на Великия пост, може да се отговори и по следния начин: важно е да разберем, че постът е отказ не само от животински продукти, но и от удоволствията, които получаваме от яденето на любимите ни деликатеси.
А за онези, които се чудят дали се консумират мед и захар по време на постите, духовниците дават съвет: ако решите да постите строго, тогава е по-добре да ограничите всякакви „вкусотии“, дори постни, или напълно да ги изключите от менюто си.
Великденски пости - какво може да се яде и какво не?
Салата с портокали и мед
Съставки: портокали - 5 бр., лук – 1 гл., мед - 1 с. л., лимонов сок – 2 с. л., зехтин - 1 с. л., орехови ядки – 30 г, маслини без костилки – 80 г, свеж нарязан магданоз - 2 с. л., сол.
Как се готви?
Обелвате портокалите, нарязвате ги на кръгчета и ги слагате в чиния. Нарязвате лука на полукръгчета и го добавяте заедно с маслините. Поръсвате с магданоза.
За дресинга смесвате меда, лимоновия сок и зехтина. Заливате с него салатата и я слагате в хладилник за 1 час. В това време леко запичате ореховите ядки и преди сервиране я поръсвате с тях.