Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли да познаете кое твърдение не е вярно?

12 май 2022, 18:00 часа

Макар огромното море от информация, което ни заобикаля днес, съществуват няколко “истини”, които всички приемаме за неоспорими. Верни ли са наистина?
Може ли да познаете кое от следните твърдения не е вярно?

1. Щраусите заравят главата си в пясъка.
Невярно

Приема се, че щраусите крият главата си в пясъка, когато се страхуват от нещо. Това не може да е вярно, защото би ги задушило. Грешката идва от факта, че римски учени, които вярват в този мит, го включват в информационни справочници. Всъщност щраусите правят това, за да поглъщат пясък и камъчета, които им помагат да смилат храната си. Когато се чувстват застрашени, лягат и притискат главата си към земята.

Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

2. Мишките обичат сирене.
Невярно

Почти всички знаят, че мишките обичат сирене. Спомняте ли си легендарния анимационен филм “Том и Джери”, в който симпатичното мишле Джери прави всичко, за да се добере до парче сиренце. Всъщност мишките ядат почти всичко - картон и дори дрехи. Причината за този мит най-вероятно се корени във факта, че в миналото сиренето се съхранявало на открити места, което дава възможност на мишките да го хапват безпроблемно.   

ЛЮБОПИТНИ факти за едни от най-известните личности

3. Противоположностите се привличат.
Вярно, но само при магнитите

Според статистиката и психолозите при двойките това твърдение не е вярно. Най-стабилни и успешни са двойките между партньори с подобни интереси и вкусове. Няма как да сте щастливи с човек, с който непрекъснато намирате причини за спорове и разправии.

4.Само женските комари пият кръв.
Невярно

Комарите и от двата пола се хранят с нектара на растенията. При много видове комари само “устата” на женската може да пробие кожата на другите същества и да пие кръв. Оттук идва и популярното, но невярно твърдение.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

5. Стресът води до побеляване на косата.
Невярно

Прието е, че при стресови ситуации и огромно напрежение косата побелява. Според учените цветът на косата зависи от генетичните фактори, а не от стресови ситуации.

50 от най-интересните факти за света

6. Пилешката супа лекува простудни заболявания.
Наполовина вярно

Пилешката супа не може да излекува заболяване, но съдържа вещества с противовъзпалителни свойства, които помагат да се спре разпространението на болестта. Затова се вярва, че лекува.

7. Прозяването е заразно.
Вярно

Учените нямат категорично обяснение на този факт, но всички наблюдения показват, че това е вярно. Привържениците на теорията на Дарвин обясняват този факт с шимпанзетата. Те се дразнят взаимно, като отварят уста едно срещу друго. 

8. Сънуваме само през REM фазата.
Невярно

Разпространено е мнението, че сънуваме само по време на REM фазата на съня (фазата на бързо движение на очите).
Широко разпространено е мнението, че сънуваме изключително по време на REM фазата. Всъщност сънуваме през цялата нощ. Просто не си спомняме сънищата, след като се събудим, затова мислим, че те не съществуват. А и най-интензивното сънуване е точно преди да се събудим. 

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Няколко любопитни факти за левичарите

9. Авторът на “Мики Маус” е Уолт Дисни.
Невярно

Всички деца и възрастни знаят, че автор на един от най-популярните анимационни герои в света е Уолт Дисни. Всъщност истинският автор е Уб Айуъркс, който бил известен със скоростната си работа. Можел да направи 700 рисунки само за един ден. А Уолт Дисни е първият, който го анимира. Лично Уолт Дисни озвучава Мики в първото издание на филма. 

10. Хамелеонът сменя цвета си, за да се слее с околната среда.
Невярно

Това влечуго наистина сменя цвета си, но причината за това е промяната на температурата или състоянието на възбуда. Това подпомага комуникацията му с други хамелеони, като например да покаже съперничеството си с други мъжки екземпляри.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес