Основното правило за съставяне на букети през 2022 г. ще продължи да бъде естествеността. Идеалната композиция за тази година изглежда проста и минималистична, сякаш ръката на флориста не е докоснала композицията. За „правилен“ се смята букет, който имитира истинска цветна поляна - централните растения в него се комбинират с жив декор. Допуска се дори лека небрежност в оформлението: цветята не трябва да бъдат плътно притиснати едно към друго.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Декорът също се подчинява на правилата на еко-стила: без значение кому и защо подарявате цветя, по-добре е да ги гарнирате с жива зеленина, аспарагус, кокосови листа. Тази декорация трябва да бъде ненатрапчива. Добавя се към букета само за естествено подчертаване и изпъкване на красотата на основните цветя. Ярките, привличащи вниманието декоративни елементи ще бъдат подходящи само в детските букети.
Сред флоралните решения еднакво актуални остават както сборните композиции – от различни видове цветя, така и монобукетите. Последните също се препоръчват да бъдат оформени лаконично: дори и скромната, композиционно правилна опаковка ще подчертае изтънчеността на букета. Алтернатива на монобукета е сбирка от различни растения в една и съща цветова тоналност. Монобукети и композиции в един и същи цвят изглеждат особено впечатляващи, опаковани в обвивка от същия или близки цветови нюанси.
Модните сборни букети за текущата година са съставени от разнообразни растения на два принципа: „поляна“ - в която всички елементи имат еднаква композиционна тежест и са подредени в цветови групи или хаотично; и „доминанта“ - голям и ярък централен елемент, около който са разположени по-малко значими в композиционен план растения.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Тази година флористите ще привличат вниманието на купувачите към мини-букетите. В този случай композицията е изградена на принципа на доминиране на централното растение на фона на по-малко ярки. Така ще се правят дори сватбени букети.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Централният елемент, в зависимост от сезонното значение, може да бъде голямо съцветие с деликатен нюанс (например, хортензия), ярко полско растение (мак или слънчоглед), строг сукулент (растение с удебели части за съхраняване на вода, напр. дебелец) или изискана екзотична пъпка (орхидея).
Опаковката в актуалната флористика
Както гарниращият декор, опаковката този сезон трябва да бъде сдържана, дискретна и екологична. Цветарската общност предпочита оформление от естествени материали. Пластмасата и нейните производни се използват в редки случаи - например за прозрачни кутии-кубове.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
1. Цветя в кутия. Композициите в кутии са не само красиви, но и надеждно защитени: цветята в тях издържат много по-дълго, отколкото в обикновените букети.
2. Крафтова хартия. Тази хартия, към чиито разновидности спада и добре познатата ни амбалажна, предлага прост и ефективен начин за красиво опаковане на цветя. Разнообразието от щампи и нюанси на крафтовата хартия ви позволява да създавате както строги (включително мъжки) варианти за оформление, така и обемни, разноцветни и многослойни опаковки.
3. Прозрачни кубове. Това е друг вариант за дизайн на живи растения, съчетаващ естетика и ефектност. Привличащите погледа прозрачни кутии ще запазят цветята свежи по-дълго и ще предпазят растенията от лошо време.
---