Графичният дизайнер Саймън Хънт, който живее в Лондон, неочаквано за себе си се превърнал в археолог: на брега на река Темза по време на сутрешен отлив той открил човешка кост. Оказало се, че находката е бедро на древен човек, който е ходил по британската земя през четвъртото хилядолетие преди Христа, съобщава Smithsonianmag.
Без да е ценител на антиките, мъжът решил, че това може да е доказателство за скорошно престъпление. Той сложил „доказателството” в найлонов плик, взел го да го покаже на жена си и извикал полиция. До пристигането на служителите на реда приливът вече е бил залял района, където била намерена костта, но артефактът бил взет за изследване.
The 5,000-year-old human bone found in the River Thames https://t.co/P15q8f43TB
— BBC News (UK) (@BBCNews) February 13, 2022
Няколко месеца по-късно семейство Хънт получило отговор от лабораторията: обаче първо били помолени да познаят от кое време датира находката. Най-древното, което британците могат да предположат, е Средновековието. Според Хънт той не е очаквал, че ще сбърка с около 4-5 хиляди години.
Изследователите датирали артефакта към периода на неолита между 3516 и 3365 г. пр.н.е. Учените също така изчислили приблизителния ръст на този човек - малко над 173 сантиметра. Полът и възрастта са неизвестни.
Това е един от най-старите предмети, открити в коритото на Темза. Човекът, на когото е принадлежала бедрената кост, е живял много преди развитието на съвременната цивилизация и дори преди появата на такива древни паметници като Стоунхендж и пирамидите в Гиза.
След изследването антиката била върната на Хънт, който трябвало да я скрие от котката си.
„Искам да покажа уважение, защото това е бил човек - казва той. - Тази кост е била част от нечий крак, който е ходил тук преди повече от пет хиляди години.“
Британецът обаче се надява костта да стане част от колекцията на Лондонския музей, в който вече има фрагмент от череп от същия неолитен период. Той също е открит в Темза, както и много от експонатите: речната кал с ниски нива на кислород е добра среда за съхранение на артефакти.