Милиардерите на земното кълбо са станали повече, но общите им активи са намалели в резултат на по-мудната глобална икономика, се казва в доклад на банката UBS, публикуван в четвъртък.
Миналата година още 210 души са влезли в клуба на свръхбогатите, в който сега има близо 1400 членове, от които почти една трета (538) са от САЩ, сочи съвместното проучване на UBS и PricewaterhouseCoopers, информира БГНЕС.
Азиатско-тихоокеанският регион със своите 520 милиардери е на второ място и „заплашва” хегемонията на САЩ, благодарение на Азия, където се пръкват нов ултрабогаташ на всеки три дни. Европа може да се похвали с с 339 членове на клуба.
Общото богатство на всички милиардери достига колосалните 5100 милиарда долара, почти два пъти повече от БВП на Франция, но е намаляло с около 6% за една година.
"След повече от двадесет години на безпрецедентно създаване на богатство, (...) златната ера бе спряна", пишат авторите на доклада.
Лошият резултат за 2015 година се дължи, според тях, на "насрещните ветрове", пред които е изправена световната икономика, като спадът в цените на суровините и поскъпването на долара. Техните разочарования обаче остават относителни: средното богатство на супербогатите се е повишило с 3,7 милиарда долара. В същото време, според данни на Световната банка, на Земята почти 800 милиона души преживяват с по 1,9 долара дневно.
Докладът на UBS сочи неизбежността на "най-големия трансфер на богатство в историята", който ще се случи, когато сегашните милиардери ще напуснат света без парите си. В следващите двадесет години около 2100 милиарда, което е равно на БВП на Индия, ще преминат в ръцете на следващите поколения. За повечето азиатски пазари, където ръстът на много големите богатства е станал за по-малко от едно поколение, това ще бъде "първото прехвърляне на богатството на милиардерите", се казва в документа.