Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Микропластмасата е навсякъде. Какво означава това за нашата имунна система?

18 юни 2023, 14:00 часа

Малки частици пластмаса се появяват в нашата питейна вода, кръв и дори в райони на Земята, за които се смята, че са девствени, така че е жизненоважно да научим какво ни причиняват.

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Микропластмасата е почти навсякъде. Тези малки парченца, по-малки от пет милиметра в диаметър, са открити в човешката кръв, майчиното мляко и плацентите.

Да, те са в нашата питейна вода и във въздуха, който дишаме. Но те също са открити в региони на планетата, които може да мислите за девствени, като Френските Пиренеи, Галапагоските острови и дори Марианската падина - най-дълбоката част на океана.

Кристалина Георгиева: Пластмасовото замърсяване е глобална заплаха

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Струва си да разгледаме какво знаем за микропластмасата

Краткият отговор е: ние наистина не знаем. Но учените са започнали да изграждат картина на потенциалните ефекти от ранни проучвания върху животни и групи клетки.

Ново проучване разглежда въздействието на микропластмасата върху имунните клетки. Наистина е трудно да се направи такъв вид изследване при хора - не е хуманно да се инжектира човек с малки парченца пластмаса, като начало. Така че изследователите са разгледали клетки в чиния.

По-конкретно, те разглеждат макрофагите - вид бели кръвни клетки, които убиват чужди нашественици и ни помагат да се отървем от мъртвите клетки. Изследването наблюдава как макрофагите реагират на перли от полистирен.

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Тестовете разкриха, че някои видове макрофаги поглъщат изцяло пластмасовите перли. Други не го правят. Клетките, които се натоварват с пластмаса, се държат по различен начин, което предполага, че може да не работят добре при осигуряване на защита от вредни бактерии и други нашественици, които могат да причинят заболяване.

Окава се, че микропластмасата може да има по-широки ефекти върху имунната система като цяло, както и върху здравето на телесните тъкани, в които частиците проникват.

Един оставащ въпрос е какво се случва, след като пластмасата попадне в нашите клетки. Възможно е телата ни да намерят начин да я елиминират. Но ако не, тя може да остане до края на живота ни и да повреди или убие тези клетки, в които е проникнала.

Опасност на всяка крачка: Избягвайте да пиете напитки през сламки

Как химиците се справят с проблема с пластмасите?

Ново изследване може да помогне за превръщането на смес от пластмасови отпадъци в нови продукти.

Тук парчета пластмаса могат да се окажат събиращи различни видове бактерии, които се придържат към техните повърхности. Морските птици, които ги поглъщат, не само завършват със стомах, пълен с пластмаса, което в крайна сметка може да ги убие, но също така се запознават с видове бактерии, които иначе не биха срещнали. Изглежда, че това нарушава техните чревни микробиоми.

Има подобни опасения и за хората. Тези малки парченца пластмаса, плаващи и летящи по целия свят, могат да действат като „троянски кон“, въвеждайки вредни устойчиви на лекарства бактерии и техните гени, както се изразяват някои изследователи.

Твърде опростено е да се каже, че трябва да забраним цялата пластмаса. Но можем да направим революция в начина, по който я рециклираме.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес