Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Метеопатия: Наистина ли времето може да ни разболява

13 март 2022, 18:05 часа

Лош работен ден, главоболие, отвращение към всичко. Това, че не искаме да ставаме сутрин от леглото невинаги е следствие от стоене до късно. Дали времето наистина влияе на настроението ни?

Още: С какво да почистим алуминиевите щори?

Още: Колко често можем да боядисваме косата, така че да не ѝ навредим?

Метеопатията, известна още като метеочувствителност, е състояние, при което тялото става свръхчувствително към промените в метеорологичните условия. Това е доста често срещано състояние, но феноменът не е напълно проучен.

Симптомите на метеопатия могат да са в комбинация от нездравословен начин на живот и дори генетични. И докато някои хора пренебрегват тези проблеми и се смеят на онези, които се чувстват зле от времето, метеопатията не бива да се приема лекомислено от никого.

Всеки втори човек се оплаква от метеопатия. Въпреки това няма да открием заболявания в списъка на болестите, изготвен от Световната здравна организация (СЗО). 

Още: При боядисване на бели коси - какви грешки допускаме почти винаги

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

И така, какво представлява т. нар "разболявам се от времето"?

Последните изследвания обаче показват, че времето може да окаже реално влияние върху възприемането на болката в случай на хронични заболявания.

Често чуваме от устните на други хора, че са „чувствителни към времето“, и по-специално към неговите промени. Понякога дори казваме това и за себе си. Когато не можем да станем от леглото, казваме, че сме преуморени и напрежението ни се е натрупало. А дали твърде ниското или твърде високо налягане имат ли нещо общо с реалността?

Но дали метеопатията е сериозно заболяване? Или може оправданието, свързано с времето, се приема с особено разбиране?

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви

Има няколко теории за метеопатията – някои хора казват, че са психологически свръхчувствителни по отношение на собственото си здраве, което допринася за влошаване на леките симптоми. Втората теория е, че тялото отслабва.

Междувременно т. нар сезон на сърдечен удар - метеопатите, които страдат от сериозни заболявания, са особено уязвими към промените в метеорологичните условия. Медиците забелязват увеличаване на броя на инфарктите на границата на зимата и пролетта. Критичният месец е март, когато има рязко изместване на атмосферните фронтове. Това е така, защото скокове на налягането засилват проблемите на кръвоносната система.

Метеопатията е болестта на цивилизацията. Как да я познаем?

Метеопат е човек, който е свръхчувствителен към постепенни или внезапни промени в климатичните условия, като температурни спадове, колебания в атмосферното налягане, дъжд или облачност. Той може да изпитва различни реакции на тялото под въздействието на метеорологичните фактори. При метеопатите промените във времето могат да доведат до здравословни проблеми, неразположение или влошаване на съществуващите заболявания.

Болестите могат да се появят при хора от всички възрасти, но най-честите жертви на метеопатия са възрастните и хронично болните. Метеопатията засяга жените много по-често от мъжете, както и по-претоварените хора, също така и хората, които водят стресов начин на живот, и хората с тревожност и депресия.

Освен това влиянието на времето много по-често се усеща от градските жители, затворени в тесни офис сгради, без контакт с природата, изложени на замърсяване на околната среда или шум. 

Най-честите симптоми на метеопатия включват:

- умора;
- нервност;
- депресивни настроения;

Освен това може да има и промяна в кръвното налягане, гадене, главоболие, ревматични болки, проблеми с концентрацията и слабост на тялото. Днес някои учени говорят за влиянието на електромагнитните вълни върху човешкото тяло, свързвайки го с неразположение, поради което метеопатията често дава симптоми, подобни на депресията - депресия, сънливост, раздразнителност и апатия.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Когато главата те боли от времето

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес