Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Месото ще се произвежда в лаборатория

20 февруари 2012, 14:41 часа

Първото месо, отгледано в лаборатория, ще бъде сервирано през октомври, съобщи в. "Дейли телеграф".

Учени от университета в Маастрихт усъвършенстват технологията за производство на изкуствено месо. Те генерират ленти месо от стволови клетки, като са убедени, че продуктът им ще е идентичен на получавания от животни.

Процесът на култивиране на изкуствено месо в лаборатория е много сложен. Затова очакавният след осем месеца готов продукт ще струва около 250 000 евро. Учените се надяват след това да успеят да усъвършенстват процеса и изкуственото месо да стане достъпно.

Масовото производство на говеждо, свинско и пилешко в лаборатория може да задоволи нарастващото търсене на месо в света, което се очаква да се удвои за 40 години. Лабораторният метод би трябвало да нанася и по-малко щети на околната среда от животновъдството.

През есента учените от университета на Маастрихт обявиха, че са отгледали малки парчета мускулна тъкан от стволови клетки на прасе и серум от фетус на кон. Сега ръководителят на екипа проф. Марк Пост каза на конференция във Ванкувър, че са успели да репликират процеса с клетки от крава и серум от теле. Това прави изкуствения бургер по-реален.

"През октомври ще предоставим доказателства за концепцията да се получава от стволови клетки продукт, който изглежда и се усеща като месо, а да се надяваме и да има такъв вкус" - каза проф. Пост. Макар и да е възможно да се извличат ограничен брой стволови клетки от живи крави, най-ефикасният начин за производство на изкуствено месо също изисква животните да бъдат убити. Броят на използваните животни обаче ще е много по-малък, отколкото на жертвите в кланиците.

От всяко животно в лаборатория ще се получава около милион пъти повече месо, отколкото с традиционния метод. За производството на месото стволовите клетки се поставят в бульон от хранителни съставки и серум от телешки фетус. Той им дава възможност да се размножат до 30 пъти.

Лентите месо започват да се свиват като истински мускулни клетки. Те се закрепват и разтягат, за да бъде подпомогнат процесът и да бъдат поддържани гъвкави. Засега месото, получено с този метод, е с характерните нишки и розово-жълт цвят. Проф. Пост се надява скоро екипът му да получи продукт с по-апетитен вид.

Холандските учени очакват, ако получат необходимото финансиране и разрешения, до 10 години да развият процеса за индустриално производство. БТА

Деян Георгиев
Деян Георгиев Отговорен редактор
Новините днес