Месопустна задушница тази година се пада на 22 февруари - съботата в седмицата преди празника Сирни Заговезни, който се пада в неделя на 2 март. Това е първата Задушница за годината и всяка година се отбелязва на различна спрямо началото на Великия пост. Какво е особеното на тази Задушница? Нарича се Месопустна, защото се отбелязва ден преди Месни Заговезни на 23 февруари. Ето какво трябва да знаете за този празник и какво да се сложите на трапезата.
Трапезата на Месопустна задушница
В този ден трапезата е посветена на паметта на починалите близки. Всички ястия, които се приготвят и раздават, трябва да бъдат строго съобразени със символиката на празника.
Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден
По традиция първото ястие, което се приготвя е варено жито. Нарича се коливо. Житото се приема за символ на безсмъртието. В него се слага захар или мед. Може да се добавят сушени плодове (най-вече стафиди), дребни бонбонки и пудра захар. Вареното жито задължително трябва да присъства не само на трапезата, но и в раздавките за Задушница.
Задължително на трапезата се слага обредна питка, приготвена специално за празника, както и солени хлебчета. Питката задължително трябва да е кръгла - кръгът се счита за символ на безсмъртието. В нея се слага и се пали свещ, за да се почете паметта на мъртвите.
Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището
Освен питка и жито на трапезата се слага още баница, ястия с месо - по традиция на този ден се готви кокошка или свинско месо. На масата се слага и червено вино. Първата глътка от неги се изсипва на земята в памет на мъртвите. Въпреки че виното е неизменна част от традициите и обичаите на този ден, не трябва да се прекалява с него. На Задушница не тряба да се злоупотребява с алкохола.
По традиция на трапезата се слагат нечетен брой ястия. Освен изброените, може да се сложат още кексове, дребни сладки, плодове.
След посещението на гробището на Задушница се правят възпоменателни трапези на обяд или вечеря. На тях присъстват не само роднини на починалия, но и негови приятели. Според поверието, ако над трапезата прелети пеперуда или друго насекомо, вярва се, че душата на покойника е слязла на земята.
Голяма задушница иде в събота, НЕ нарушавайте тези забрани
Какво още трябва и не трябва да се прави на Задушница?
Денят започва с посещение на църквата. Но дори и ако човек няма възможност да отиде на църква, задължително трябва да намери време, за да отиде на гробището. В църквата се пали свещ и се чете молитва. На специално място се оставят подавки за нуждаещите се.
След посещението на църквата също се ходи на гробището. Гробът се почиства и след това се украсява с цветя. Прелива се с вода и вино. Виното се излива на кръст или по посока на часовниковата стрелка като се започне от мястото, на което е главата на покойника към краката му. Гробът задължително се прекажда с тамян за изчистване на греховете. На гроба се пали свещ.
Задушници 2025: Ето кога се падат 3-те най-големи Задушници тази година
Подавките не трябва да се оставят на гроба, а да се раздадат с думите: "За Бог да прости!". Ако се остави храна на гроба, той ще бъде оскернен от птици и диви животни. Също така не трябва да се вдига храна, която е изпусната на земята. Подавките, които не са били раздадени на гробището, се носят у дома. Най-добре е те да се раздадат на нуждаещите се.
На гробището е забранено да се пуши, да се пие алкохол, да се повишава тон, както и да се говори лошо за починалия. На Задушница може да се прелива гроба не само на починали близки, но и изоставени гробове.
На този ден не трябва да се отказва милостиня. Забранено е също така да се извършва домакинска работа и да се пере - тези дейности трябва да се отложат за друг ден.
Първата Задушница за 2025 - кога се пада, какво трябва и НЕ трябва да се прави