Два празника извън църковния календар има през днешния ден, предаде БГНЕС.
Още: Какво най-често се подарява на Бабинден?
Още: За 1 кг кайма: Ето какви подправки са необходими
15 май е Международния ден на семейството. Празникът е учреден през 1993 година от Генералната Асамблея на ООН, и отразява значението, което международната общност отдава на семействата. Денят дава възможност за насърчаване на информираността по въпроси, отнасящи се за семейството; и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които засягат семействата. Световният ден на семейството има за цел да привлича общественото внимание към редица проблеми в семейната среда.
В своята резолюция, Общото събрание на ООН също така отбелязва, че разпоредбите, свързани със семейството, продължават да предоставят насоки относно начините за засилване на политическите компоненти и програми, насочени към семействата, като част от цялостен подход към развитието им.
Международният ден на семейството е вдъхновил серия от събития за повишаване на осведомеността, включително и на националните семейни дни. В много страни този ден дава възможност да се изтъкнат различни области на интерес и значение за семействата.
Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?
Още: Честит Бабинден – ето какво празнуваме на този празник
Същевременно, също днес, се Световният ден на кенгуру-грижата за недоносени деца. Денят се отбелязва за трета поредна година в България. Целта на Деня на кенгуру-грижата е да се даде повече информираност на родителите и да се подчертаят ползите от близостта и съприкосновението на малкото човече с майчиното тяло.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
Доказано е, че недоносените деца, на които се дава възможност да намират по-често подслон в обятията на майките и татковците си от раждането си, се възстановяват много по-бързо и пълноценно в сравнение с останалите, подобряват се жизнените им функции, заздравява се връзката родител-дете. Редица изследвания потвърждават истината, че проявите на обич от страна на родителите към техните новородени, под формата на целувки, милувки и прегръдки, сътворяват чудото на силния имунитет.
Статистиката познава редица случаи, в които бебета с риск за живота след раждането им се поставят в прегръдките на майките им, в резултат на което състоянието им най-неочаквано се подобрява, а самите те оцеляват.