Мандарините и клементините имат подобен външен вид, така че е лесно да ги объркате или да си помислите, че са един и същ плод.
Счита се, че мандарините произхождат от Югоизточна Азия. Те имат по-тъмна червеникаво-оранжева, мека и грапава кора, която се бели лесно.
Клементините са разновидност на мандарините. Подобно на тях, те са сладки и лесни за белене.
Можете да ги различите от мандарините по по-малкия размер, по-яркия оранжев цвят и кората, която е по-гладка и по-лъскава. Освен това се белят дори по-лесно от мандарините, тъй като кората им е по-тънка.
Клементините са с малко по-овална форма от мандарините, с плоско петно отгоре и отдолу.
Не е изненадващо, че мандарините и клементините имат подобен хранителен профил. Както и останалите цитрусови плодове, така и те съдържат въглехидрати и минимални количества протеини и мазнини, пише healthline.com.
Въпреки че са малки по размер, както мандарините, така и клементините изобилстват от витамин С - основното вещество, поддържащо имунната система и стимулиращо функцията на белите кръвни клетки.
Витамин С е необходим и за много други функции в тялото ни, включително за производството на колаген, за укрепване на ставите и костите, както и за метаболизма на желязо.
Мандарините и клементините осигуряват почти идентични количества калории, макронутриенти и фибри. Те доставят на организма каротеноидни съединения на провитамин А, но клементините съдържат значително повече витамин С. Консумацията на една клементина ни набавя 60% от препоръчителния дневен прием от него, докато в 1 мандарина се съдържат 34% от количеството витамин С, препоръчвано на дневна база.
Изследванията доказват, че бета-криптоксантинът, който е концентриран и в двата плода, се усвоява по-лесно от тялото ни, отколкото други каротинови съединения, включително бета-каротин.
Това вещество е прекурсор на витамин А, който е от съществено значение за имунната функция, зрението, развитието и растежа на клетките.
Както мандарините, така и клементините, са богати на полезни за здравето фитосъединения, наречени флавоноиди. Две от тях, които са добре проучени, са нарингин и хесперидин. Те имат способността да намаляват маркерите на възпаление в тялото, да подобряват притока на кръв през артериите, да повишават костната плътност и да намаляват риска от астма.
Освен това 65–70% от фибрите както в мандарините, така и в клементините, са под формата на разтворими фибри. Те са от полза не само за храносмилателния тракт, но и съдействат за намаляване на нивата на холестерола.
И клементините, и мандарините са подходящи за консумация от малки и големи. Може да ги комбинирате с пресни зеленчуци, препечени бадеми, слънчогледови семки и дори с козе сирене.
Щипка прах от изсушената кора на тези плодове ще направи любимия ви чай по-ароматен.
Бялата сърцевина, разположена точно под кората им, изобилства от пектин. Тя може да се използва за приготвяне на конфитюри или желета.
Важно: Статията е с информативен характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар или специалист по здравословно хранене!