Така ценната за нас прегръдка доскоро отсъстваше в ежедневието ни, в стремежа да опазим здрави тези, които най-много обичаме. Но през последната една година близостта с любимите хора отново застава на преден план. Все по-близо сме един до друг, а този акт на привързаност ни дава сили, щастие и ни прави по-добри. Специалисти казват, че е много важно да получаваме и даваме прегръдки поне по няколко пъти на ден, защото по този начин подобряваме цялостното си психическо състояние и настройваме мислите си в положителна посока.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Вдъхновени от значимостта на този акт на близост, решихме да споделим с вас няколко любопитни факти за прегръдката, които сме сигурни, че не сте чували досега.
Прегръдката действа успокояващо и подобрява настроението ни
От години учените изследват действието на ендорфините в организма ни. Оказва се, че дори само един жест на близост, какъвто е прегръдката, помага за отделянето им в човешкия мозък. А резултатът е приповдигнато настроение и щастие. В допълнение, тя възпрепятства отделянето на стресовия хормон кортизол и същевременно развива способността ни да се привързваме. Тези положителни емоции ни помагат да бъдем спокойни и пълноценни. А какво по-хубаво от това всеки наш ден да е изпълнен с щастие и наслада от живота?
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Прегръдката помага на пълноценното развитие
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Множество изследвания доказват положителния ефект на прегръдката върху развитието на човека още от ранна възраст. Оказва се, че недоносените бебета могат да повишат теглото си няколкократно, в резултат на нежност и близост. Антоанета Матеева от Ноу Хау центъра на Нов български университет твърди, че за пълното и хармонично развитие на личността на детето то трябва да расте в здравословна семейна среда, в която царят щастие, любов и разбирателство. Ето защо трябва да прегръщаме своите деца поне по няколко пъти на ден.
Не всеки получава така необходимата прегръдка
Не съществува нещо на този свят, което би могло да замени ползите от нежния допир и близостта с друго човешко същество. За съжаление обаче наоколо има много деца, които никога не са познали прегръдка от мама и татко и не са усетили любов и сигурност. Оказва се, че всяко трето българче живее в риск от бедност и изоставяне, а липсата на пълноценна семейна среда го лишава от възможността за здравословно развитие в най-важните първи години от живота му. Ситуацията е още по-комплексна за децата с трудности в развитието. Те не бива да виждат света по различен начин, а напротив – да получават не по-малко добрина и разбиране. Прегръдките за тях са също толкова важни, колкото и за всеки друг човек.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Всеки от нас може да даде Прегръдка на децата в риск
Според статистиката в България има над 400 хил. деца, в риск от бедност и социално изключване. За разлика от останалите, израснали в стабилна семейна среда, радвали се на щастливо детство, тези деца не знаят какво е топлина, обич и сигурност. Вдъхновена от нуждите на всеки малчуган да расте в сигурна обстановка и близост, фондация „За нашите деца“ организира фондонабирателната кампания „Прегръдка за Нашите деца“. Давайки прегръдка всеки месец, помагаме на повече деца да растат обичани и подкрепяни – от своите родители, осиновители или приемни семейства. Дарителството е акт на доброта, чрез който сме способни да променяме животи. Всеки от нас може да допринесе за по-добро утре на нашите деца като стане редовен дарител още днес. Защото утре може да е късно.
„Лайковете не са достатъчни“ – това е мотото на кампанията на Фондация „За нашите деца“, провокирана от реалността, която наблюдаваме в социалните мрежи – далеч от действителността на хилядите деца в нужда, живеещи в дом, в който отсъстват виртуални усмивки и харесвания, под формата на червени сърца.
Подкрепяйки каузата на Фондацията, всеки може да даде една своеобразна прегръдка, която да осигури кураж, надежда и условия за по-добро бъдеще. Защото натискането на един бутон не е достатъчно – нужни са реални действия.
От 1992 г. до днес фондация „За Нашите Деца“ е подкрепила над 16 500 деца и семейства в риск. Благодарение на организацията, през 2020 г. 350 деца останаха със своите родители и 142 деца с увреждания и трудности в развитието успяха да преодолеят предизвикателствата пред себе си.