Липовите цветя имат уникални полезни свойства и се използват широко в народната медицина, както и в производството на лекарства. Въпреки изобилието от лекарства в аптеките, липовите цветя все още често се използват при настинки. В края на юни - началото на юли в дворовете можете да видите жени, които събират липови съцветия, които също се наричат популярно липов цвят.
Още: С какво да почистим алуминиевите щори?
Още: Колко често можем да боядисваме косата, така че да не ѝ навредим?
Ползите от липовите цветя
Полезните свойства на липата се осигуряват от вещества:
Гликозидът тилиацин има фитонцидна активност, тоест инхибира растежа и развитието на бактерии. Друг ефект на това вещество е потогонно. Ето защо, липовият чай се използва при висока температура, тъй като помага да се предизвика изпотяване, поради което тялото се охлажда. Освен това токсините се елиминират заедно с потта.
Още: При боядисване на бели коси - какви грешки допускаме почти винаги
Флавоновите гликозиди имат антибактериални свойства.
Танините са стягащи, отхрачващи и полезни при кашлица.
Витамин С или аскорбинова киселина (повече от 30%) облекчава възпалението, предпазва организма от вируси и бактерии, укрепва имунната система и поддържа нормалното състояние на капилярите. Витамин С също забавя стареенето, предотвратява образуването на холестеролни плаки по стените на кръвоносните съдове.
Каротинът блокира действието на свободните радикали, които унищожават клетките в тялото, и повишава имунния потенциал.
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
По този начин липовият цвят има сложен ефект: облекчава възпалението, унищожава патогените, има отхрачващо, антипиретично действие, ускорява регенерацията на кожата и се използва като леко успокоително.
Прилагане на липови цветя
Липовият цвят има много медицински приложения:
Чаят има приятен аромат и е ефективен срещу настинки: унищожава бактериите по лигавиците, помага за справяне с високите температури и укрепва имунната система. Лечебните свойства на липовите цветя са незаменими при кашлица: те допринасят за отделянето на храчки, кашляне. Неслучайно липата е включена в много фармацевтични средства за настинка, включително и за деца.
Настойките и отварите от липа се използват широко при настинки и главоболие. Успокояващият ефект позволява използването на инфузия от липов цвят при хора с повишена нервна възбудимост. Горещите настойки са ефективни при хипертония, по време на менопаузата. Диуретичният ефект на отварите от липа насърчава елиминирането на излишната течност, поради което те често се използват в борбата с наднорменото тегло.
Гаргара с възпалено гърло и устна кухина със стоматит с отвара от липови цветя подобряват състоянието на лигавицата.
Лосиони и лапи от отвара от съцветия помагат за излекуване на язви и изгаряния. Те са ефективни при болки в ставите, причинени от ревматизъм.
Ваните с липов цвят облекчават чревните колики и чревните спазми.
Измиването с инфузия на вар освежава кожата, възстановява нейния тонус и предотвратява появата на бръчки.
Изплакването с отвара от липови цветя укрепва косата, спира косопада, придава на русата коса красив златист оттенък.
На базата на липов цвят се произвеждат много лекарствени препарати: чайове, таблетки и таблетки за смучене, билкови чайове. Мекото действие и минималните противопоказания дават възможност да се използва липов цвят при деца.