Вероятно няма да откриете друг плод като бананите с толкова много противоречиви становища за ползите и рисковете от консумацията му, дадени от специалисти по хранене, диетолози и лекари. Бананите са едновременно и отхвърляни от менюто особено на тези, които се стремят към тънка талия, и сочени като супер храна.
За рисковете от консумация на банани
Преди да потърсим информация от лекар за какво ни помагат най-много бананите, отваряме кутията на Пандора, за да надникнем към скритите им тайни – как и защо ни вредят и какви рискове от консумацията крият бананите.
Още: Лекар: Помага или пречи банан при ниско кръвно?
Вкусният плод е богат на нишесте, което не го прави първи избор за трапезата на загрижените за здравето и стройната фигура. Те са и много сладки, поради което лесно могат да причинят нежелан скок в нивата на кръвната захар.
Последните изследвания върху вредите и рисковете от консумацията на банани сочат плода като крайно неподходящ за хипертониците, ако се консумират самостоятелно и на празен стомах. Пациентите с хипертония трябва да добавят към закуската си от банани зърнени храни или сушени плодове, за да неутрализирате вредата, която бананите нанасят на гладно.
При прекомерна консумация на банани, възможна ако замените закуската си с няколко броя от вкусния плод, са възможни газове, метеоризъм, стомашни спазми и други неприятни стомашно-чревни проблеми, причинени от щедрото количество фибри в тях. Този риск обаче се отнася не само до бананите, а е реален при всяка храна, богата на фибри.
Консумацията на банани на празен стомах води до възпрепятстване на минералната абсорбция особено на желязо, цинк и калций.
Още: Защо не се препоръчва да ядем банани на гладно?
Бананите, съчетани с определени медикаменти, предписвани от лекарите на пациентите за хроничните им заболявания, водят до повишен риск за здравето. Такива са например бета блокерите. Пациентите, приемащи бета блокери, е нередно да консумират храни, богати на калий като банани.
Бананите могат да предизвикат алергична реакция, макар това да се случва рядко. Рискът от животозастрашаваща алергична реакция е минимален, но следва да се има предвид от хора, проявили някога тежка хранителна алергия.
Бананите могат да доведат до пристъп на мигрена, което ги прави неподходящ избор на плод за пациентите, страдащи от нея.
Още: Диетолог: Това е най-големият мит за бананите
Пациентите с определени хронични заболявания като неконтролиран диабет, напреднала бъбречна недостатъчност и други трябва да се консултират с лекаря си, преди да консумират банани.
За ползите от консумацията на банани
След като изчетохте рисковете за здравето от хапването на вкусния плод, попитахте ли вашия лекар за какво ни помагат много бананите? Макар да пораждат риск за здравето при определени хронични заболявания, бананите могат да бъдат една от най-полезните храни на трапезата за други пациенти. Вижте мнението на лекар за какво ни помагат много бананите.
Американската сърдечна асоциация насърчава хипертониците да намалят приема на сол и да увеличат консумацията на храни, които съдържат калий като бананите, тъй като калият съдейства за контролиране на кръвното налягане. Важно е обаче тази консумация да не е на гладно, тъй като съществува риск плодът да нанесе повече щети, отколкото ползи за здравето.
Още: Знаете ли колко магнезий има в един банан?
Бананите са сред най-препоръчваните плодове за пациентите, страдащи от астма. Проучване от 2007 г. сочи, че консумацията на вкусния плод намалява честотата и силата на пристъпите на астмата особено при децата.
Бананите се препоръчват като първи избор и за пациентите с левкемия, тъй като съдържат протеин, наречен лектин, за който се счита, че може да помогне за предотвратяване на растежа на левкемични клетки. Така бананите се препоръчват на пациенти, страдащи от определени онкологични заболявания. В това отношение бананите имат и профилактично действие особено при децата.
Според проучване от 2017 г. диетата с високо съдържание на фибри, което означава и диетата, богата на банани, води до по-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания.
Статията не замества лекарска консултация.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/271157#potassium
https://www.medicalnewstoday.com/articles/271157#risks
https://www.onlymyhealth.com/should-we-eat-banana-on-empty-stomach-1665414013