Вероятно не може да си представите живота си дори за един ден без мобилния ви телефон. Изглежда, че целият ни живот е съсредоточен в него: комуникация с роднини и колеги, важна информация за любими книги, достъп до социалните мрежи.
Но подобна привързаност може значително да навреди на здравето ни, най-вече на здравето на очите ни.
Според офталмолозите, ако не си почивате често от екрана и не правите гимнастика на очите, тогава зрителната ви острота може да намалее твърде бързо.
Офталмологът Сергей Хомяков съветва всеки, който използва смартфон в ежедневието си, да инсталира на него специален таймер, пише електронното издание kubnews.ru.
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Съветът на специалиста е времето за работа с устройството да не надвишава 20 минути. След това е важно да има дълга пауза, която е препоръчително да включва гимнастика за очите. Идеи за упражнения можете откриете в интернет или да помолите вашия офталмолог да ви препоръча такива.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Експертът уточни, че ежедневно може да прекарваме не повече от шест часа пред екрана на мобилния телефон, без да навредим на здравето си. Но в никакъв случай този период не трябва да е без паузи.
По-безопасни ли са по-новите телефони?
Д-р Сергей Хомяков поясни, че екраните на най-новите смартфони често не се различават фундаментално от по-старите си предшественици по отношение на качеството на създаденото върху тях изображение.
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
Интересното е, че твърде големият екран невинаги е необходим - той може да причини повече умора поради факта, че е необходимо да бъдат ангажирани мозъчни области, които обработват изображения, предадени от парацентралната ретина, категоричен е офталмологът.
Важно: Статията е с информативен характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар!