Вероятно не може да си представите живота си дори за един ден без мобилния ви телефон. Изглежда, че целият ни живот е съсредоточен в него: комуникация с роднини и колеги, важна информация за любими книги, достъп до социалните мрежи.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 април /валутен калкулатор/
Но подобна привързаност може значително да навреди на здравето ни, най-вече на здравето на очите ни.
Според офталмолозите, ако не си почивате често от екрана и не правите гимнастика на очите, тогава зрителната ви острота може да намалее твърде бързо.
Офталмологът Сергей Хомяков съветва всеки, който използва смартфон в ежедневието си, да инсталира на него специален таймер, пише електронното издание kubnews.ru.
Още: Стихотворение на деня, 1 април, от Радой Ралин
Още: 1 април: Какъв църковен празник е утре
Съветът на специалиста е времето за работа с устройството да не надвишава 20 минути. След това е важно да има дълга пауза, която е препоръчително да включва гимнастика за очите. Идеи за упражнения можете откриете в интернет или да помолите вашия офталмолог да ви препоръча такива.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето
Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно
Експертът уточни, че ежедневно може да прекарваме не повече от шест часа пред екрана на мобилния телефон, без да навредим на здравето си. Но в никакъв случай този период не трябва да е без паузи.
По-безопасни ли са по-новите телефони?
Д-р Сергей Хомяков поясни, че екраните на най-новите смартфони често не се различават фундаментално от по-старите си предшественици по отношение на качеството на създаденото върху тях изображение.
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025
Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете
Интересното е, че твърде големият екран невинаги е необходим - той може да причини повече умора поради факта, че е необходимо да бъдат ангажирани мозъчни области, които обработват изображения, предадени от парацентралната ретина, категоричен е офталмологът.
Важно: Статията е с информативен характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар!