Тестът за глюкоза (кръвна захар) на гладно се използва за измерване на нивото на глюкозата в кръвния поток, като е полезен при проверка на диагноза за диабет, също и за хора, изложени на риск от него. Нормалната степен на глюкозата, измерена на гладно, е до 99 мг/дл.
Още: Може ли да се къпе куче с шампоан за хора?
Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година
Д-р Марсела Лемуш обяснява за това изследване тук. https://www.tuasaude.com/glicemia-de-jejum/
Изследването на глюкозата на гладно е лабораторен тест, провеждан след гладуване в продължение на 8 до 12 часа или според указанията на лекаря, без да бъдат консумирани храни и напитки, освен вода.
Още: Лекар: Подробна интерпретация на показателите в пълната кръвна картина
Още: Топ 12 на най-красивите места в Италия
Още: Топ 10 на най-красивите градове в Европа през зимата
Освен това, за получаване на по-сигурни резултати, такъв тест може да се назначи паралелно с други относно тези промени, като орален тест за глюкозен толеранс и гликиран хемоглобин, особено ако се открият промени при теста за глюкоза на гладно.
Референтните стойности за глюкоза на гладно са следните.
Още: Фази на Луната през 2025 година
Още: От кои породи са най-интелигентните кучета?
- Нормална глюкоза: под 99 мг/дл.
- Променена: между 100 мг/дл и 125 мг/дл.
- Диабет: 126 мг/дл или повече.
- Ниска глюкоза на гладно или хипогликемия: 70 mg/dL или по-малко.
За да се потвърди диагноза диабет, когато степента на глюкозата е 126 мг/дл, е нужно тестът да бъде повторен още един ден; препоръчват се поне 2 проби, заедно с тестове за гликиран хемоглобин и за глюкозен толеранс.
Още: Как работи и какви са предимствата на непрекъснатия монитор за глюкоза?
Още: Кога е най-подходящият момент да свалим коледната украса?
Още: Кои са най-подходящите подправки за свинско месо?
Какво означава резултатът?
Резултатът бива смятан за нормален, ако на гладно глюкозата е до 99 мг/дл; а означава наличие на диабет, ако е равна на или повече от 126 мг/дл.
В случай, че стойностите са между 100 и 125 мг/дл, това означава, че глюкозата на гладно е изменена, т. е. човекът е в пред-диабетно състояние - заболяването все още не е настъпило, но има повишен риск.
Изследването на глюкозата на гладно по време на бременност представлява част от пренаталната рутина и може да се направи на всеки 3 месеца от бременността, но референтните стойности са различни. По този начин, при бременни жени, когато глюкозата на гладно е над 92 мг/дл, това може да е случай на гестационен диабет, но основният показател за диагностициране на такова състояние е гликемичната крива.
Още: Всички правят тази грешка: Как правилно да измерите кръвната си захар
Подготовка за теста
Подготовката при теста за глюкоза на гладно включва въздържане от храни и напитки, съдържащи калории, т. е. най-малко 8 и не повече от 12 часа гладуване.
Препоръчително е в седмицата, предхождаща теста, да поддържате обичайната си диета, да избягвате кофеин и алкохол. Също не бива да изпитвате големи физически натоварвания в деня преди теста.
Кой трябва да се яви за изследване?
Такъв тест бива обикновено изискван от лекарите при съмнения за диабет или за наблюдение на степента на глюкозата при хора, вече в миналото диагностицирани с диабет и подложени на лечение.
Изследването обикновено се прави всеки 3 години на всички хора над 45-годишна възраст. Но може да се проведе и при по-млади лица или на по-кратък интервал, ако се наблюдават рискови фактори и причини за диабет, като:
- симптоми като прекомерна жажда, прекомерен глад и загуба на тегло;
- фамилна анамнеза за диабет;
- заседнал начин на живот;
- затлъстяване;
- нисък HDL (добър) холестерол;
- високо кръвно налягане;
- коронарна болест на сърцето, като стенокардия или инфаркт;
- анамнеза за гестационен диабет или раждане на дете с макрозомия;
- употреба на хипергликемични лекарства, като кортикостероиди и бета-блокери.
Най-честата причина е комбинацията от обездвижване и наднормено тегло.
В случаите на вече открита променена глюкоза на гладно, както и при нарушен глюкозен толеранс, тестът бива повтарян всяка година.
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---