Витамин С е сред жизненоважните витамини за нормалното функциониране на редица тъкани и системи в човешкото тяло. Познат е като мощен антиоксидант, предпазващ организма от увреждащото действие на свободните радикали, като витамина, стимулиращ имунната система и играещ ключова роля за здравето в сезона на настинките и грипа, като витамин с важно значение за синтеза на колаген и поддържането на кожата млада и свежа. Особено важен е за пушачите, при които вредният навик унищожава буквално витамина в тялото. Малко известно е обаче как влияе витамин С на кръвта, а тази му роля е важна и информираността по темата е не по-малко значима от свързаната с антиоксидантните и имуностимулиращи свойства на витамина. Как влияе витамин C на кръвта според последните проучвания е важна информация, защото визираме влиянието на витамина върху резултатите от изследвания на кръвта, въз основа на които се поставят диагнози и предприема лечение. Грешната интерпретация на резултатите от кръвни изследвания, дължаща се на влиянието на витамин С върху тях, води до грешни диагнози и забавено лечение, което поставя в риск здравето и живота на пациентите. Не по-малко неприятно е пациентът да получи ненужно лечение за диагноза, поставена въз основа на изследвания, компрометирани с прием на големи дози витамин С. Вижте какво казват лекарите по темата как влияе витамин C на кръвта, за да имате предвид кои резултати от кръвните ви изследвания може да поставите под въпрос, ако сте приемали или приемате ежедневно високи дози от витамина.
Как влияе витамин C на кръвта?
Лекарите често забравят да споменат на пациентите си, че приемът на витамин С може да повлияе на резултатите от лабораторни изследвания на кръвта. Този пропуск е често срещан, рутинно не се задава въпрос на пациента дали приема аскорбинова киселина. Ето защо е важно пациентите да знаят за въздействието на този витамин върху кръвната картина и че е важно да преустановят приема на витамин С, ако им предстои кръвен тест. На всички показатели ли обаче влияе витамин С и точно как влияе витамин С на кръвта?
Още: Стана ясно защо тялото се нуждае от витамин С
Влиянието на витамин С върху резултатите е най-осезаемо, когато говорим за лабораторни тестове, използващи методи с пероксидаза или водороден пероксид. Високите нива на аскорбинова киселина могат да изкривят резултатите от изследването на натрий, калий, калций и креатинин и най-важното – да направят холестерола и триглицеридите неоткриваеми. Това поражда риск за здравето, тъй като ако не е известно, че пациентът страда от висок лош холестерол, са възможни усложнения, които да доведат до сърдечни и съдови инциденти, които могат да застрашат живота. Ето защо е важно пациентите да са запознати с отговора на въпроса как влияе витамин C на кръвта или още по-добре – да преустановят приема преди кръвни изследвания.
Как влияе витамин C на кръвта при пациенти с болести, свързани с кръвосъсирването?
Ако разгледаме въпроса от друга гледна точка – тази на пациентите с болести на кръвта, свързани със съсирването ѝ, приемът на витамин С ще се окаже не по-малък подводен камък. Последните проучвания по темата за влиянието на аскорбиновата киселина при пациенти с блести, свързани със съсирването на кръвта, и при пациенти, приемащи варфарин, сочат, че големи дози от витамина насърчават разреждането на кръвта и влияят отрицателно на пациентите на варфарин. Това ще рече, че пациентите, които са застрашени от образуване на тромби и приемат ежедневно медикаменти за разреждане на кръвта, следва внимателно да обмислят и претеглят ползите и рисковете от прием на витамин С. Счита се, че в ниски дози не е опасен и за тях и не влияе на лекарствата, които приемат, но приемът на високи дози, ако изобщо се допусне, следва да е под лекарски контрол и при абсолютно наложащи причини.
Още: Как изглежда дефицитът на витамин С?
Как влияе витамин C на кръвта при пациенти, приемащи кръворазреждащи лекарства - рискове
Приемът на високи дози витамин С при пациентите, приемащи медикаменти за разреждане на кръвта, увеличава и риска от усложнения при прекомерно разреждане на кръвта, както и от поява на странични ефекти от приема на тези медикаменти като:
- Риск от кръвоизливи при нараняване или порязване, често кървене от носа, поява на подкожни синини при удряне или натиск върху кожата, дължащи се на лесно кървене.
- Тежък цикъл при дамите и/или увеличаване на продължителността му.
- Риск от кървене от стомашно-чревния тракт.
- Риск от алергични реакции, някои от които могат да бъдат тежки и да причинят задушаване и опасност за живота.
- Риск от развитие на остеопороза и костни фрактури особено при дълъг прием.
Още: Каква е подходящата за вас доза витамин C и как да си я набавите
Статията има информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.optimaldx.com/blog/does-vitamin-c-interfere-with-labs
https://myacare.com/blog/10-supplements-that-can-affect-blood-clotting