През август, когато доматите зреят, късната болест е най-активна.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
През последния летен месец, при колебанието на нощните и дневни температури, се създават идеални условия за разпространение на инфекцията.
Особености на късната болест
При влажно и хладно време първоначално тя засяга долните листа: върху тях се появяват тъмнокафяви петна, които постепенно се разпространяват върху останалата част от листата и водят до изсъхването им. Засегнатите плодове (няма значение дали са зелени или узрели), се покриват с кафяви петна, омекват, започват да гният и стават негодни за консумация.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Напълно възможно е да предотвратите нашествието на късната болест, ако предварително вземете редица превантивни мерки. Но тъй като през периода на плододаване не е безопасно използването на фунгициди, добре е да заложите на по-безопасни средства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Йод
С разтвор, базиран на 10 литра вода и 2 ml йод напръскайте храстите с превантивна цел. Това възпрепятства по-нататъшното разпространение на късната болест.
Калиев перманганат
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Пръскането с йод се редува с обработка с леко розов разтвор на калиев перманганат. Уверете се, че кристалите са напълно разтворени във водата. Използвайте разтвора не само за пръскане, но и за обработване на почвата под растенията.
Водороден прекис
Сред древните средства за борба с късната болест се откроява третирането на храстите с разтвор на базата на 3% водороден прекис. Разредете 2 супени лъжици от него в 1 литър вода.
Трихопол
"Дядовият" начин за борба с късната болест включва разтвор, приготвен от 10 литра вода и 10 таблетки трихопол. Това лекарство има по-евтин аналог - метронидазол, който при същата доза ще се справи отлично с проблема.
Калциев нитрат
Опитните градинари предпазват доматите от късна болест с разтвор на калциев нитрат (1 супена лъжица в 10 литра вода), с който се пръскат листата. Калцият бързо се абсорбира от тази част на растението и повишава имунитета му.
Двукратната обработка на растенията с калциев нитрат се извършва с интервал от 10-14 дни през периода на зреене.
Калциев хлорид
По-сложен вариант за предпазване на доматите е пръскането им с 10% разтвор на калциев хлорид, продаван в аптеките. Това лекарство може да бъде закупено във флакони от 200 ml или ампули от 10 ml всяка. За да приготвите разтвора, трябва да разредите 100 ml от лекарството в 1 литър вода и да напръскате растенията 1-2 пъти през периода на плододаване.
Борна киселина
Тя повишава значително защитните сили на доматите и помага да се противопоставят на болестта. За целта пригответе разтвор от 10 гр борна киселина и 10 литра вода, след като прахът се разтвори в малко количество гореща течност.
Гнила слама
Ако във вашата лятна вила има поне няколко шепи гнила слама, не забравяйте да приготвите запарка от нея, с която успешно се третира късната болест по доматите. Вземете 1 кг слама и я залейте с 10 литра вода. Добавете няколко супени лъжици карбамид към течността и я настоявайте за 4 дни.
След прецеждане ценният еликсир се използва за пръскане на домати с профилактична и терапевтична цел.
Пепел
Инфузията на дървесна пепел се оказа не по-малко ефективна. Разтворете 250-300 гр пепел в 10 литра топла вода. Прецедете и след няколко часа и може да използвате приготвения разтвор.
Млечни продукти
Патогените на късната болест се оказват безсилни пред млечнокисели бактерии, съдържащи се в млякото, кефира и млечната суроватка. За тази цел 1 литър от един от тези продукти се разрежда в 9 литра вода. Полученият разтвор се използва за пръскане.
Мая
Дрождите в маята помагат за неутрализиране на късната болест и в същото време са отлично подхранващо средство.
Разтворете 100 грама мая в 10 литра топла вода, след което веднага напръскайте доматите с приготвения разтвор.
Сода за хляб
За приготвянето на лечебния разтвор е необходимо да разтворите 3 супени лъжици сода бикарбонат в 10 литра вода. Третирането с него не само предпазва от късна болест, но и помага да се увеличи съдържанието на захар в плодовете, когато се използва в периода на цъфтеж и зреене.
Оцет
Според някои градинари приличен ефект в борбата с късната болест може да се постигне чрез периодично пръскане на храстите с разтвор на базата на 9% оцет, чиито антимикробни свойства са признати и от традиционната медицина.
За третиране на късна болест разтворете 100 ml от продукта в 10 l и веднага напръскайте доматите с този разтвор.
Сол
Тук вариантите, на които опитните градинари разчитат са два - някои разтварят 250 гр сол в 10 литра вода, а други приготвят разтвор от равни количества сол и вода.
Паста за зъби
Разтворете 75-100 ml паста за зъби в 10 литра вода. Използвайте получения разтвор веднага.