Всяка година дни преди деня на Кирил и Методий – 24 май – тече трескава подготовка за почитане на делото на светите братя – традиция, завещана от дедите ни, предавана от поколение на поколение и дълбоко свързана с училищата и спомените ни от ученическите години и славните манифестации с портрети с лика на братята.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Макар отдавна да не крачим, пеейки „Върви, народе, възродени“, датата все още буди нескрито вълнение у мнозина от нас. Знаем ли обаче любопитни факти за деня на Кирил и Методий, като например в кой български град за първи път е отбелязан празникът и къде се е зародила традицията да почитаме създателите на славянската писменост всяка година? В навечерието на 24 май ви припомняме онези малки, но важни детайли от историята на празника, които заслужават да бъдат запомнени.
24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост
Къде се чества за първи път у нас денят на Кирил и Методий?
Денят на Св. Св. Кирил и Методий се почита и от църквата, като първоначално светският празник, свързан с писмеността и създаването на славянската писменост от двамата братя, и църковният се отбелязвали на една и съща дата. След 1968 г. настъпва промяна и църквата чества Св.Св. Кирил и Методий на 11 май, а 24 май се отбелязва като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, преименувам в края на 2020 г. официално на „Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност“, тоест отново се почитат и светите братя на 24 май.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Данни за отбелязване на делото на светите братя има още от 1813 г., видно от арменския летопис, споменаващ за честване на празника в Шумен, но официално за рождена дата на деня на Кирил и Методий се счита 11 май 1851 г. Градът, в който се отбелязва за първи път този ден е Пловдив, а мястото – епархийското училище, носещо името на светите братя. Инициативата за приемането на 11 май за ден на Кирил и Методий и честването му като празник е на Найден Геров, организатора на първия празник на Кирил и Методий в Пловдив.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Датата съвсем не е случайна, тя е именно тази, на която църквата отбелязва паметта на светиите – 11 май. Това първо честване обаче не се превръща веднага в традиция. Изминават години, преди да се превърне в такава и да започнат годишните чествания на празника. През 1858 година отново в Пловдив денят на Кирил и Методий е отбелязан повторно с тържествена служба в църквата „Света Богородица“ и със слово за двамата братя и делото им от учителя Йоаким Груев.
Как се е празнувал 24 май като празник през годините?
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Две години по-късно – през 1860-та – датата 11 май се превръща в празник и за градовете Шумен и Лом, където се провеждат редовни чествания. От 1862 година започнали редовните чествания в Скопие, а година по-късно и тези във Варна.
В годините след 1878-ма в онези части от страната ни, които са свободни, празникът е свързан главно с училищата, докато в останалите под робство територии денят на Кирил и Методий придобива и друг смисъл и изиграва ролята на будител на народа, на демонстрация против османското управление. Особена е значимостта на този празник след Първата световна война.
През всички тези години обаче празникът не е официален, макар да е значима ролята му и да е отбелязван системно и празнично.
Кога денят на Кирил и Методий е обявен за официален празник у нас?
Като официален празник денят на Кирил и Методий се чества много години по-късно от годината на първото му отбелязване. Едва през 1957 година 24 май е обявен за официален празник на Народна Република България, както се нарича страната ни в онези години.
Редица страни в Европа също честват деня на Кирил и Методий, както на 24 май, така и на дати, различни от 24 май, като сред тях са най-вече държавите, използващи създадената от Кирил и Методий писменост, с която „и ний сме дали нещо на света и на вси славяни книги да четат“.